Rośliny wymagające prowadzenia po podporach | Plantastick
blank

Rośliny wymagające prowadzenia po podporach

Rośliny pnące to grupa roślin, która wymaga prowadzenia na podpórkach lub palikach. Istnieje masa odmian, począwszy od tych łatwych w uprawie, po wymagające rzadkie okazy kolekcjonerskie. Podpórka do pnących roślin domowych zapewni im odpowiedni wzrost ku górze, jak w warunkach naturalnych, zabezpieczy pędy przed złamaniem oraz wyeksponuje dekoracyjne liście i kwiaty. Dobrze, aby podpórka została wykorzystana odpowiednio wcześnie – w przeciwnym wypadku wzrost rośliny może zwolnić, pędy będą się plątać, a łodygi łamać. W dodatku, podpory sprawią, że roślinna kolekcja nabierze charakteru, ponieważ ich wyjątkowe kształty są dekoracją. Twoja dżungla zdecydowanie potrzebuje takich dodatków. Jakie rośliny warto prowadzić po podpórkach lub palikach?

Najpopularniejsze rośliny, które potrzebują podpórek

Bardzo znaną grupą pnączy są Epipremnum, a najpopularniejszym przedstawicielem jest Epipremnum Aureum, inaczej Złociste, którego pokaźne okazy znajdują się w wielu domach. Pędy mogą osiągnąć nawet kilka metrów długości, pod warunkiem, że mają odpowiednie warunki do wzrostu. W naturalnym środowisku porastają wilgotne dnie drzew, dlatego zarówno podpórka do roślin, jak i paliki modułowe będą tutaj doskonałym wyborem. Uprawa Epipremnum jest bardzo łatwa, dlatego zdecyduj się na nią, jeśli często wyjeżdżasz lub nie masz dużo czasu na zajmowanie się domową dżunglą. Poza Epipremnum Złocistym istnieje wiele odmian o pięknych, dekoracyjnych liściach. Wśród łatwych w uprawie możemy wyróżnić odmiany – Happy Leaf, Neon, Marble Queen, natomiast do odmian kolekcjonerskich należy m.in. Epipremnum Pinnactum „Variegata”. Bardzo podobną grupą roślin do Epipremnum są także Scindapsusy.

Philodendrony to kolejna wielka grupa roślin, którą zna każdy kto wie chociaż trochę o roślinach. Ich wymagania są niewielkie, jak w przypadku Epipremnum – wymagają jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska, regularnego podlewania i żyznej gleby. Znajdziecie wśród nich okazy bardzo popularne, jak i drogie odmiany kolekcjonerskie, których podejmują się tylko specjaliści od zielonego. Jeśli zależy Ci, aby Twój philodendron wypuszczał nowe liście częściej, które będą coraz większe, koniecznie prowadź go na podpórce, a najlepiej na paliku z mchem. Sukces gwarantowany! Do odmian philodendronów zaliczamy Imperiale Red, Verrucosum, Xanadu czy Pedatum.

Maranty to wyjątkowe rośliny znane także pod nazwą Prayer Plant. Wynika to z faktu, że w liście w trakcie dnia wykonują charakterystyczne ruchy – wieczorem roślina składa liście do góry, na kształt dłoni składanych do modlitwy, natomiast w dzień opuszcza je w dół. Maranty wyróżniają liście o widocznym unerwieniu i kolorowe blaszki od spodu. Nie znoszą przesuszonej ziemi, dlatego należy zadbać, aby była stale wilgotna, a odpowiednia wilgotność powietrza będzie zapobiegać schnięciu końcówek. Lubią rozproszone światło, ponieważ bezpośrednie nasłonecznienie może skutkować poparzeniem liści. Maranty to rośliny płożące o cienkich łodygach, dlatego warto podeprzeć je podpórkami, które pomagają wyeksponować liście i utrzymać je w pionie. Znane odmiany Marant to Lemon Lime, Fascinator Tricolor, Kerchoveana i wiele innych.

Monstery to rośliny, które można znaleźć wszędzie – od domowego zacisza po przychodnie i biura. Najpopularniejszymi odmianami są Monstera Deliciosa, Monkey Mask i Minima. Swoimi dziurawymi liśćmi przeciągają wzrok, a w dodatku każdy podoła ich uprawie, ponieważ są niewymagające i łatwo klimatyzują się nowym otoczeniu. Z uwagi na to, że wypuszczają korzenie powietrzne warto prowadzić je na plikach z mchem, jednak podpórki świetnie sprawdzą się jako podtrzymanie pędów, które są dość ciężkie, co w dodatku wpłynie pozytywnie na ich prezencję.

Bluszcz pospolity jest bardzo popularna roślina, która znajduje się w wielu domach i z pewnością każdy wie jak wygląda. Jest łatwy w uprawie i bez problemu adaptuje się w nowym miejscu. Dobrze czuje się także w cieniu, dlatego sprawdzi się także w pomieszczeniach północnych, gdzie ilość światła słonecznego jest ograniczona. Bluszcz kwitnie, jednak tylko w przypadku starych okazów. Wymaga żyznej i zasadowej gleby oraz umiarkowanego podlewania, w momencie, gdy górna warstwa podłoża przeschnie. To roślina, która doskonale poradzi sobie po podpórce. Dzięki korzonkom czepnym sam chwyta się podpory i ją oplata.

Jeśli nie wiesz czy Twoja roślina domowa wymaga podpórki lub która podpórka będzie do niej idealnie pasowała – napisz do nas 😊

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart