Czy wiesz, że niektóre gatunki roślin mają zdolność nie tylko do pochłaniania dwutlenku węgla, ale także innych szkodliwych związków? Dowiedz się, jakie gatunki mamy w szczególności na myśli.
Naturalne oczyszczacze powietrza
Wszystkie rośliny są sojusznikami człowieka w walce o zdrowsze środowisko. W wyniku fotosyntezy chlorofilu rośliny wytwarzają tlen i wychwytują dwutlenek węgla z powietrza, a jednocześnie oczyszczają przestrzeń ze szkodliwych substancji, które zalegają w naszych domowych wnętrzach.
Lotne związki takie jak formaldehyd, benzen, toluen i ksylen uwalniane są cały czas z mebli, lakierów i farb. Niewidoczne gołym okiem, mogą powodować bóle głowy, alergie i inne komplikacje zdrowotne. Niektóre gatunki roślin są w stanie zmniejszyć ich obecność w powietrzu, pomagając w ten sposób utrzymać zdrowsze i czystsze środowisko. Utrzymują one również idealny poziom wilgotności, dlatego nadają się do trzymania w pomieszczeniach takich jak łazienki i sypialnie.
Aloes
Najlepiej znany z dobroczynnych właściwości wytwarzanego przez siebie żelu, aloes pochłania również substancje szkodliwe dla człowieka, takie jak cząsteczki formaldehydu i benzenu.
Nie tylko to: stale wydziela tlen. Nie wymaga nieustannej pielęgnacji i jest łatwy w utrzymaniu, nawet w doniczkach. Mało wody i dużo światła to dwie główne zasady, których należy przestrzegać, aby zapewnić aloesowi właściwe warunki. Najodpowiedniejsze temperatury dla jego wzrostu to od 18 do 25°C.
Gdy zachodzi taka potrzeba, można obciąć roślinę, która ma co najmniej dwa lub trzy lata, aby pozyskać z niej żel, który stanowi podstawę wielu produktów kosmetycznych i farmaceutycznych. Zawiera on witaminy, minerały, enzymy, śluzy i glikoproteiny. Leczy otarcia i rany, a także może być stosowany do zabiegów skórnych na całym ciele i skórze głowy.
Bluszcz
Nie każdy wie, że bluszcz jest również dobrą rośliną domową do oczyszczania powietrza. Jego liście wychwytują substancje, które mogą powodować alergie i komplikacje oddechowe, na przykład u osób cierpiących na astmę.
Uprawa tego pnącza jest dość prosta. Dobrze przystosowuje się do różnych temperatur i wymaga jedynie ochrony przed silnymi mrozami. Rośnie również w cieniu i potrzebuje żyznej, dobrze zdrenowanej gleby, która powinna być utrzymywana w wilgoci.
Sansewieria
Sansewieria jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Dobrym pomieszczeniem, w którym można ją umieścić, jest sypialnia, ponieważ gatunek ten nigdy nie przestaje produkować tlenu i oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń. Będzie to dobry wybór dla tych, którzy kochają rośliny, ale nie są w stanie poświęcać dużej ilości czasu na ich pielęgnację. Sansewieria wymaga tylko sporadycznego podlewania i jest w stanie poradzić sobie w zacienionym miejscu.
Epipremnum
Wśród roślin wewnętrznych, które oczyszczają powietrze, Epipremnum zasługuje na honorowe wyróżnienie. Ten pnący gatunek, o długich kępach liści opadających w dół, coraz częściej pojawia się w domach tych, którzy lubią łączyć design z domową zielenią.
Oprócz tego, że pochłania zanieczyszczenia takie jak benzen, formaldehyd i tlenek węgla, eliminuje przykre zapachy, dlatego jest doskonałym wyborem do dekoracji kuchni i łazienek. Nie lubi niskich temperatur i należy uważać, aby nie podlewać go zbyt często.