Rośliny doniczkowe najlepiej oczyszczające powietrze - Plantastick
blank

Rośliny doniczkowe najlepiej oczyszczające powietrze

Czy wiesz, że niektóre gatunki roślin mają zdolność nie tylko do pochłaniania dwutlenku węgla, ale także innych szkodliwych związków? Dowiedz się, jakie gatunki mamy w szczególności na myśli.

Naturalne oczyszczacze powietrza

Wszystkie rośliny są sojusznikami człowieka w walce o zdrowsze środowisko. W wyniku fotosyntezy chlorofilu rośliny wytwarzają tlen i wychwytują dwutlenek węgla z powietrza, a jednocześnie oczyszczają przestrzeń ze szkodliwych substancji, które zalegają w naszych domowych wnętrzach.

Lotne związki takie jak formaldehyd, benzen, toluen i ksylen uwalniane są cały czas z mebli, lakierów i farb. Niewidoczne gołym okiem, mogą powodować bóle głowy, alergie i inne komplikacje zdrowotne. Niektóre gatunki roślin są w stanie zmniejszyć ich obecność w powietrzu, pomagając w ten sposób utrzymać zdrowsze i czystsze środowisko. Utrzymują one również idealny poziom wilgotności, dlatego nadają się do trzymania w pomieszczeniach takich jak łazienki i sypialnie.

Aloes

Najlepiej znany z dobroczynnych właściwości wytwarzanego przez siebie żelu, aloes pochłania również substancje szkodliwe dla człowieka, takie jak cząsteczki formaldehydu i benzenu.

Nie tylko to: stale wydziela tlen. Nie wymaga nieustannej pielęgnacji i jest łatwy w utrzymaniu, nawet w doniczkach. Mało wody i dużo światła to dwie główne zasady, których należy przestrzegać, aby zapewnić aloesowi właściwe warunki. Najodpowiedniejsze temperatury dla jego wzrostu to od 18 do 25°C.

Gdy zachodzi taka potrzeba, można obciąć roślinę, która ma co najmniej dwa lub trzy lata, aby pozyskać z niej żel, który stanowi podstawę wielu produktów kosmetycznych i farmaceutycznych. Zawiera on witaminy, minerały, enzymy, śluzy i glikoproteiny. Leczy otarcia i rany, a także może być stosowany do zabiegów skórnych na całym ciele i skórze głowy.

Bluszcz

Nie każdy wie, że bluszcz jest również dobrą rośliną domową do oczyszczania powietrza. Jego liście wychwytują substancje, które mogą powodować alergie i komplikacje oddechowe, na przykład u osób cierpiących na astmę.

Uprawa tego pnącza jest dość prosta. Dobrze przystosowuje się do różnych temperatur i wymaga jedynie ochrony przed silnymi mrozami. Rośnie również w cieniu i potrzebuje żyznej, dobrze zdrenowanej gleby, która powinna być utrzymywana w wilgoci.

Sansewieria

Sansewieria jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Dobrym pomieszczeniem, w którym można ją umieścić, jest sypialnia, ponieważ gatunek ten nigdy nie przestaje produkować tlenu i oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń. Będzie to dobry wybór dla tych, którzy kochają rośliny, ale nie są w stanie poświęcać dużej ilości czasu na ich pielęgnację. Sansewieria wymaga tylko sporadycznego podlewania i jest w stanie poradzić sobie w zacienionym miejscu.

Epipremnum

Wśród roślin wewnętrznych, które oczyszczają powietrze, Epipremnum zasługuje na honorowe wyróżnienie. Ten pnący gatunek, o długich kępach liści opadających w dół, coraz częściej pojawia się w domach tych, którzy lubią łączyć design z domową zielenią.

Oprócz tego, że pochłania zanieczyszczenia takie jak benzen, formaldehyd i tlenek węgla, eliminuje przykre zapachy, dlatego jest doskonałym wyborem do dekoracji kuchni i łazienek. Nie lubi niskich temperatur i należy uważać, aby nie podlewać go zbyt często.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart