Podstawowe błędy w uprawie roślin doniczkowych - Plantastick
blank

Podstawowe błędy w uprawie roślin doniczkowych

Marzysz o tym, by stać się mistrzem swojej domowej dżungli? Warto mieć świadomość tego, jakie błędy większość początkujących miłośników roślin popełnia w ich uprawie. Czytaj uważnie!

Wybór nieodpowiednich doniczek

Rośliny, które uprawiamy w doniczkach, muszą dobrze się w nich rozwijać. Czasami jednak popełniamy błąd, wybierając donice, które nie mają otworów w podstawie lub są nieodpowiedniej wielkości.

Donice bez otworów mogą stanowić zagrożenie dla roślin, ponieważ woda pozostaje w ich wnętrzu i jest w ciągłym kontakcie z korzeniami, co może przyczynić się do ich gnicia, a w konsekwencji do śmierci rośliny.

Co więcej, jeśli rozmiar donicy będzie zbyt mały, wystarczy nam najwyżej na rok, z drugiej strony, jeśli doniczka będzie zbyt duża, to będzie mieściła w sobie zbyt dużą ilość ziemi. Wtedy zwiększa się ryzyko tego, że nasza roślina zostanie uszkodzone z powodu nadmiaru wilgoci.

Umieszczanie roślin na nieodpowiednich stanowiskach

Rzeczywistość wygląda następująco: wszystkie rośliny potrzebują światła, ponieważ wszystkie muszą przeprowadzać fotosyntezę. Bez światła słonecznego nie byłyby w stanie produkować swojego pożywienia. Dlatego, gdy wybieramy stanowisko dla konkretnego gatunku, musimy bardzo dokładnie określić, jakie ma potrzeby i gdzie będzie rósł najlepiej — w cieniu, w półcieniu, czy w bezpośrednim słońcu.

Nieprawidłowe podlewanie

Rośliny doniczkowe są bardzo uzależnione od tego, kto się nimi opiekuje. Nawet te najtwardsze, jeśli pozostawisz je bez podlewania, nie będą potrzebowały wiele czasu, aby uschnąć. Jednak pomiędzy małą a dużą ilością nawodnienia, należy starać się znaleźć równowagę, pamiętając o tym, że łatwiej jest przywrócić do zdrowia spragnioną roślinę niż taką, która przeciwnie, otrzymała więcej wody, niż to było konieczne.

Na początku, gdy nie masz jeszcze doświadczenia, wygodnie jest używać cyfrowego miernika wilgotności. Nie jest on nieomylny, ale może pomóc nauczyć Ci się tego, czy już jest czas na podlewanie, czy jeszcze nie.

Niewłaściwe podłoże

W sklepach ogrodniczych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, znajdziemy szeroki wybór podłoży dla roślin doniczkowych. Dzięki temu możemy wybrać to najbardziej odpowiednie. Dlaczego jest to tak ważne?

Gdybyśmy wykorzystali podłoże przeznaczone specjalnie dla roślin kwasolubnych, gatunki preferująca bardziej zasadowe podłoże miałyby problemy z odpowiednim odżywianiem, gdyż brakowałoby im wapnia. Takich zależności jest wiele, a każdy gatunek ma swoje indywidualne preferencje, co do rodzaju podłoża. Dlatego równie ważne, jak dobre podlewanie jest dobranie gleby, która zaspokoi potrzeby naszych roślin.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart