Jak ratować rośliny doniczkowe? - Plantastick
blank

Jak ratować rośliny doniczkowe?

Często pozory mylą i choć roślina może wyglądać na uschniętą, nie oznacza to, że taka jest. Sprawdź, jak poradzić sobie z ratowaniem roślin w słabej kondycji.

Dlaczego roślina więdnie?

Organizm rośliny składa się w 95 procentach z wody. Kiedy korzenie pobierają ją z gleby, jest ona transportowana do każdej części rośliny, zapewniając odpowiednią wilgotność dla struktury komórkowej. W ten sposób powstaje nacisk na ściany komórkowe, których jędrność pozwala roślinie utrzymać normalną, wyprostowaną pozycję.

Przy braku wody to ciśnienie komórkowe drastycznie spada i części wegetatywne, takie jak liście, kwiaty i młode łodygi lub gałązki, zaczynają usychać. Jeśli zareagujemy, zanim dojdzie do faktycznego uszkodzenia tkanek, regeneracja zwiędłych roślin może okazać się szybka i łatwa. Jednak, kiedy zorientujemy się zbyt późno, że coś jest nie tak z naszym zielonym przyjacielem, szkody mogą być nieodwracalne.

Więdnące rośliny — jeszcze nie wszystko stracone

Jeśli dotarliście do tego punktu w czytaniu tego wpisu, jest prawie pewne, że macie problemy z umierającą rośliną. Spokojnie: może się to zdarzyć każdemu, nawet najlepszym ogrodnikom, a niekiedy nawet z roślinami, które wymagają niewielkiej uwagi.

Niektóre z najczęstszych przyczyn, które powodują pogorszenie stanu rośliny to:

  • nadmiar wody,
  • przelanie (zbyt duża ilość wody),
  • brak odpowiedniej ilości światła,
  • zmiany w środowisku,
  • owady, szkodniki i pleśnie,
  • niedobory składników odżywczych.

Wszystkie te problemy można łatwo rozwiązać, pod warunkiem że zostaną wykryte w odpowiednim czasie.

Jak uratować roślinę doniczkową?

Jeśli jesteś zniechęcony do wykonywania skomplikowanych eksperymentów, po prostu postępuj dokładnie według tych kilku wskazówek.

Sprawdź korzenie

Po pierwsze, wyciągnij bryłę korzeniową z doniczki, zbadaj stan systemu korzeniowego. Jeśli są mocno wilgotne, przesuszenie nieco ziemię i usuń uszkodzone korzenie, aby uniknąć powstawaniu pleśni. Jeśli korzenie są w porządku, szukaj dalej.

Pozbądź się zaschniętego podłoża

Brak wody zwykle powoduje powstanie twardej gleby powierzchniowej, która jest zbita i oderwana od ścianek doniczki. W takim przypadku woda z nowego podlewania bezskutecznie spływa po obwodzie pojemnika i nie może przeniknąć przez bryłę ziemi do korzeni. Aby wyeliminować ten problem, należy rozbić bryłę korzeniową i nakłuć ziemię w doniczce, tak aby ją spulchnić, nie uszkadzając rośliny. Może Ci w tym pomóc np drewniany patyczek.

Porządnie nawodnij roślinę

Zanurz roślinę w misce lub wannie, tak aby doniczka była całkowicie zanurzona w wodzie. Utrzymuj roślinę w wodzie co najmniej do momentu, gdy pęcherzyki — które wskazują na obecność powietrza w bryle korzeniowej — przestaną unosić się na powierzchni wody.

W bardziej „poważnych” przypadkach zaleca się trzymanie zwiędniętej rośliny w wodzie przez co najmniej kolejne pół godziny. W ten sposób gleba zostanie całkowicie nasycona wodą.

Pozbądź się nadmiaru wody

W tym momencie należy wyjąć doniczkę z rośliną z wody i pozwolić, aby jej nadmiar spłynął, a następnie umieścić ją z powrotem w pierwotnym miejscu. Unikaj niepotrzebnego szoku termicznego dla rośliny: cała woda, której używasz, musi mieć temperaturę pokojową.

Na koniec usuń suche części (gałęzie, uszkodzone łodygi, liście i kwiaty) za pomocą czystych nożyc. Dokładnie spryskaj wodą oczyszczoną roślinę i przetrzyj zakurzone i matowe liście.

Dopóki twój zielony przyjaciel nie odzyska w pełni sił, dbaj o to, by nawet najbardziej przyjazną słońcu roślinę trzymać w zacienionym miejscu. Im więcej światła otrzymuje roślina, tym więcej wody musi zużyć, aby nawodnić swoje tkanki.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart