Problemy w uprawie roślin doniczkowych - Plantastick
blank

Problemy w uprawie roślin doniczkowych

Kupując nowe rośliny, z pewnością jesteś podekscytowany ich uprawą i ich wyglądem. Jednak po pewnym czasie może okazać się, że te idealne, proste w obsłudze rośliny nie rosną prawidłowo. Problemy z prawidłową uprawą roślin zdarzają się nawet doświadczonym ogrodnikom. Naprawdę! Każda roślina ma indywidualne upodobania i nie zawsze można dogodzić każdej. Poznaj najczęstsze problemy związane z uprawą roślin doniczkowych i dowiedz się, co może być ich powodem i jak im zaradzić.

Co powoduje problemy z rozwojem roślin?

Twoje rośliny doniczkowe nie rosną, ponieważ nie otrzymują wymaganej wody, światła słonecznego, składników odżywczych i temperatury. Mogą również nie rosnąć z powodu szkodników, chorób lub szoku po przeszczepie. Możesz też być trochę niecierpliwy i nie zdawać sobie sprawy, ile czasu potrzebują rośliny na wzrost. Oto TOP 4 najczęstszych problemów w uprawie roślin doniczkowych.

Twoje rośliny mają za mało wody

Najczęstszym problemem, który powoduje powolny wzrost roślin doniczkowych, jest brak odpowiedniej ilości wody. 

Jeśli Twoja roślina dostanie mniej wody, korzenie nie mogą uzyskać wystarczającej ilości wilgoci, aby wydobyć składniki odżywcze z gleby i wysłać je do rośliny. To spowolni wzrost rośliny. Nadmierne podlewanie z kolei sprawia, że gleba nasiąka wodą, przez co korzenie nie mają dostępu do tlenu i duszą się. Nie będą w stanie dostarczyć roślinie składników odżywczych i wilgoci z gleby. A to również zahamuje ich wzrost.

Każda roślina ma określone wymagania dotyczące podlewania, ale większość roślin domowych wymaga podlewania nie częściej niż raz w tygodniu.

Rośliny doniczkowe nie mają wystarczającej ilości światła słonecznego

Jeśli twoje rośliny doniczkowe nie otrzymują odpowiedniej ilości światła słonecznego, będą rosły długie w kierunku światła i mogą być po prostu nieładne. Potem ich wzrost zwolni. Polecam dowiedzieć się więcej o roślinie, którą próbujesz uprawiać. Pomoże Ci to zrozumieć, ile światła słonecznego potrzebuje roślina.

Niektóre rośliny potrzebują pełnego światła słonecznego, co oznacza 6-8 godzin. Niektóre potrzebują częściowego światła słonecznego i wystarczy im 4-6 godzinach oświetlenia. A niektóre rośliny wolą rosnąć w cieniu.

Jeśli rośliny kochające słońce dostaną zbyt dużo cienia lub rośliny kochające cień dostaną zbyt dużo słońca, rośliny nie będą rosły dobrze.

Niewystarczająca ilość składników odżywczych

Twoje rośliny doniczkowe potrzebują składników odżywczych do prawidłowego wzrostu. Składniki odżywcze, na które musisz zwrócić uwagę, to azot, fosfor i potas. Rośliny potrzebują azotu do dobrego ulistnienia. Potrzebują fosforu do dobrego rozwoju korzeni, kwiatów i owoców. A potas jest dobry dla ogólnego zdrowia i rozwoju roślin. Warto od czasu do czasu nawozić roślinę specjalistycznymi preparatami.

Roślinę zaatakowały szkodniki

Jeśli szkodniki zaatakują rośliny doniczkowe, spowolni to wzrost rośliny, a nawet może ją zabić. Kilka rodzajów szkodników może zaatakować twoją roślinę, więc musisz doglądać regularnie swoje kwiaty. Niektóre szkodniki są widoczne gołym okiem, inne mogą atakować korzenie. Jeśli zauważysz zmiany w wyglądzie rośliny (usychanie liści, przebarwienia), może to być spowodowane szkodnikami. Początkowo warto wykorzystać domowe sposoby pozbywania się szkodników — środki chemiczne mogą zaszkodzić roślinie. Jeśli one nie pomogą albo inwazja jest spora, skorzystaj z silnych środków chemicznych.

Jakie problemy mogą jeszcze wystąpić?

Oczywiście to nie wszystkie problemy, jakie mogą spotkać naszą roślinę. Inne, również częste problemy w uprawie roślin doniczkowych to:

  • nieodpowiednia wilgotność powietrza;
  • nieodpowiednia temperatura;
  • za mała doniczka;
  • brak odpowiedniej gleby;
  • nieodpowiedni wzrost (niektóre rośliny mogą potrzebować podpórek do prawidłowego wzrostu. W naszym sklepie znajdziesz ciekawe wzory, które nie tylko wspomogą wzrost rośliny, ale również są nietuzinkową dekoracją).
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart