Jak wybierać i kupować nowe rośliny? | Plantastick
blank

Jak wybierać i kupować nowe rośliny?

Roślinny trend nie przemija i coraz więcej osób decyduje się na stworzenie domowej dżungli  w swoim domu. Mniejsza czy większa, wymaga odpowiednich warunków, a podstawowa wiedza o posiadanych okazach to fundament roślinnego sukcesu. Z tego powodu wybór nowych roślin doniczkowych może być wyborem trudnym, jeśli ma się świadomość, że każda roślina ma swoje indywidualne parametry wzrostu i nie w każdych warunkach będzie jej dobrze. Oczywiście, można iść na żywioł i martwić się później, jednak przemyślany zakup to większe prawdopodobieństwo, że roślina będzie pięknie rosła w naszym wnętrzu. W tym artykule postaramy się dać Ci kilka cennych wskazówek, które ułatwią zakup nowych roślin do domu.

Nie rzucaj się na głęboką wodę

Jeśli zaczynasz swoją roślinną przygodę, nie kupuj od razu kolekcjonerskich okazów, które są bardzo wymagające i nawet dla doświadczonych roślinomaniaków stanowią wyzwanie. Na początku postaw na rośliny łatwe w uprawie, o małych wymaganiach. Przed zakupami, zrób małe rozeznanie w swoim domu. Zastanów się nad oświetleniem i gdzie będzie roślina stała –  czy będzie miała jasne stanowisko z rozproszonym światłem czy może schowa się w cieniu? Czy roślina musi być bezpieczna dla zwierząt? Niektóre rośliny są dla nich trujące, a nasze zwierzaki lubią podgryzać rośliny, dlatego trzeba to wziąć pod uwagę. Dostosuj roślinę również do Twojego trybu życia — jeśli jesteś zabiegany i często Cię nie ma w domu, lepiej wybrać taką, która nie wymaga częstego podlewania. Innym czynnikiem ważnym dla rozwoju rośliny jest również stopień wilgotności. Można ją sprawdzić za pomocą taniego urządzenia, higrometru i w razie potrzeby, kupić nawilżacz powietrza lub spryskiwać żeby regularnie spryskiwać rośliny.

Egzotyczne okazy to nie lada wyzwanie

Jeśli Twoim marzeniem jest stworzenie domowej dżungli i chcesz postawić na egzotyczne rośliny, dowiedz się jak najwięcej na jej temat, a zwłaszcza jakie ma wymagania i w jakich warunkach będzie jej dobrze. Warto skorzystać z fachowej literatury czy wiedzy sprzedawcy. Najczęściej egzotyczne, rzadkie okazy rosną w specjalnych witrynach, które pozwalają stworzyć tropikalny klimat – utrzymana jest odpowiednia temperatura i wilgotność. W dodatku doświetlanie roślin wpływa pozytywnie na ich wybarwianie się. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rośliny?

Kupując roślinę, szczególnie w wielkich centrach handlowych, warto zwrócić uwagę na pewne szczegóły wyglądu rośliny. Niektóre kwiaty mogą być chore lub źle do tej pory pielęgnowane i u nas, mimo naszych starań, mogą nie wrócić do pełni zdrowia, a to wiąże się z tym, że roślina nie będzie wyglądać za dobrze.

Dokładnie obejrzyj liście. Zwróć uwagę czy liście nie są przesuszone, zżółknięte i nie mają żadnych niepokojących plam i przebarwień. Jeśli liście wyglądają dobrze, to już połowa sukcesu. Przyjrzyj się jeszcze dokładniej, aby mieć pewność, że na roślinie nie ma żadnych nieproszonych gości. Szkodniki mogą być w ziemi, dlatego jeśli zdecydujesz się na zakup, przesadź roślinę do nowej ziemi, dedykowanej danej grupie roślin, zastosuj profilaktyczny oprysk i zrób jej kwarantannę, z dala od innych okazów. 

Jeśli zamawiasz rośliny online, widzisz tylko zdjęcie poglądowe kupowanego okazu. Tego, jak dokładnie wygląda Twoja roślina, dowiadujesz się w momencie rozpakowania paczki. Decyduj się na zakupy u sprawdzonych dostawców. Sprawdź opinie, dowiedz się w jaki sposób rośliny są zabezpieczane przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas transportu – to podstawa. 

Zadbaj nie tylko o odpowiedni dobór rośliny, ale i o akcesoria potrzebne do jej uprawy – odpowiednia ziemia, doniczka z odpływem, nawozy. Jeśli roślina wytwarza korzenie powietrzne, dobrym pomysłem będzie prowadzenie jej na podporze, a najlepiej na paliku wypełnionym wilgotnym mchem. Kiedy już zadbasz o podstawowe rzeczy, pomyśl o estetyce i prezencji rośliny w Twoim wnętrzu. Pamiętaj o podpórce do rośliny, a także wybierz osłonkę pasującą do wystroju, kwietniku czy makramie, aby całość prezentowała się tak, żeby wszyscy zazdrościli!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart