Jak przypiąć roślinę do podpórki? - Plantastick
blank

Jak przypiąć roślinę do podpórki?

Idealna podpórka do roślin? Jest. Wkopana, nie wciśnięta, w ziemię obok rośliny? Tak. Pięknie się prezentuje? No nie do końca… Jeżeli pozornie zrobiłeś wszystko, tak jak należy, a Twoja roślina wciąż nie chce się trzymać podpórki, bądź spokojny. Po pierwsze — to normalne, że roślina potrzebuje czasu, aby przystosować się do nowego otoczenia i nowych warunków wzrostu. Po drugie — na to, aby roślina pięknie pięła się po podporze, drabince czy paliku są inne, bezpieczne dla rośliny, sposoby. Czytaj uważnie.

Kiedy zdecydować się na zakup podpórki do rośliny?

Do najpopularniejszych domowych roślin pnących zalicza się epipremnum, monstery, bluszcze, hoje, bluszcz, jednak jest ich o wiele więcej. Początkowo rośliny pnące są raczej krzaczaste, jednak wraz z wiekiem rozwijają swoje długie pędy. W zależności od rodzaju rośliny możesz pozwolić im swobodnie zwisać, jednak lepiej spróbować nad nimi zapanować, kształtując tym samym wygląd swojej rośliny. W tym wypadku z pomocą przychodzą podpórki do roślin domowych. Paliki do roślin, drabinki do roślin i różnego rodzaju akcesoria przychodzą z pomocą, kiedy roślina, zamiast rosnąć w górę, zaczyna „kłaść się” na doniczce.

Dlaczego roślina nie pnie się po podporze?

Przyczyny tego, że Twoje okazy nie chcą trzymać się podpory do roślin, mogą być różne. Najczęściej wynika to z kilku przyczyn:

  • twoja roślina potrzebuje czasu, aby jej pędy przystosowały się do kształtu nowej podpórki;
  • liście i pędy Twoich okazów są zbyt duże i ciężkie;
  • nowa podpórka ma wymagający kształt;
  • pędy rośliny jeszcze są za krótkie lub niewystarczające elastyczne.

Żaden z wymienionych aspektów nie będzie problemem, jeżeli odpowiednie podejdziesz do sprawy. Odpowiednia podpórka do roślin to czasami nie wszystko, jednak jest ona podstawą do tego, aby Twoje okazy dobrze rosły.

Jak przymocować roślinę do podpórki?

Jest na to kilka sposobów. Możesz wykorzystać zwykły, najlepiej lniany sznurek lub bawełnianą wstążkę. Może to jednak stanowić ryzyko odgniecenia łodyg w roślinie. Skuteczny rozwiązaniem są niestandardowe, a jednak najlepsze rzepy do mocowania. Są funkcjonalne w podtrzymywaniu rośliny przy podpórce, bezpieczne dla łodyg i liścia, a przy tym praktycznie niewidoczne. Możesz idealnie dopasować ich długość do grubości podpórki i części roślin. Dzięki temu, że możesz odpiąć je w każdym momencie, bez problemu możesz dowolnie manipulować ich kształtem. Pozwala to na dostosowywanie przypiąć do wzrostu rośliny, a przy tym gwarantując jej odpowiednie wsparcie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart