Paliki do pnączy z mchu Sphagnum | Plantastick
blank

Paliki do pnączy z mchu Sphagnum

Zastosowanie palików do uprawy roślin pnących to bardzo popularny sposób, spotykany wśród miłośników roślin. Na rynku dostępne są różne rodzaje palików do pnączy, np. paliki kokosowe, jednak najlepszym i najefektywniejszym rozwiązaniem są te z mchu Sphagnum. Są one dedykowane odmianą posiadającym korzenie powietrzne, którymi mogą przyczepić się do palika i pobierać z niego wilgoć.

Mech Sphagnum należy do rodziny torfowców. Jest powszechnie wykorzystywany jako składnik podłoży do storczyków, epifitów, roślin tropikalnych i owadożernych. Doskonale nadaje się do ukorzeniania sadzonek roślin w tradycyjny sposób, a także przy ukorzenianiu metodą odkładów powietrznych roślin trudnych w rozmnażaniu – okłady z mchu stosuje się w miejscach węzłów, co powoduje wytworzenie świetnego systemu korzeniowego i dzięki temu możliwe jest późniejsze rozsadzenie rośliny. Mech można również ułożyć na powierzchni podłoża w celu utrzymania jego odpowiedniej wilgoci i uniknięcia przesuszenia gleby. Sphagnum jest powszechnie stosowany do produkcji palików do pnączy, które zapewniają im nie tylko stabilne wsparcie, ale bardzo dobrze wpływają na ich rozwój – nowe liście pojawiają się znacznie częściej, są większe, a przerwy pomiędzy nimi są krótsze.

Sphagnum, niczym gąbka, pochłania doskonale wodę, a następnie powoli ją oddaje roślinie, utrzymując optymalny poziom wilgoci. Kilkadziesiąt gramów mchu po namoczeniu daje kilka litrów podłoża, dlatego jest bardzo wydajny. Ważne jest, aby utrzymać go stale wilgotnym i nie dopuścić do całkowitego przesuszenia. Przesuszony mech niechętnie wchłania wodę. Warto zwrócić także uwagę na jakość kupowanego mchu. Najbardziej polecany jest ten pochodzenia nowozelandzkiego.   

Własnoręczne wykonanie palików z mchu Sphagnum jest bardzo czasochłonne i robi niezły bałagan. Doskonałą alternatywą są paliki do pnączy drukowane 3D. To bardzo łatwy sposób prowadzenia roślin pnących z domowej kolekcji. Wystarczy napełnić palik namoczonym wcześniej mchem, włożyć go do doniczki i przyczepić do niego roślinę, np. za pomocą rzepów do roślin domowych. Paliki 3D wyróżniają się ciekawym wyglądem. Są nie tylko praktyczne, ale stanowią także dekorację roślin domowych. Struktura stworzona z sześciokątów, o odpowiednio dobranej grubości ścianek, sprawia, że prezentują się atrakcyjnie i są bardzo wytrzymałe. Starannie dopracowana końcówka palików zapewnia łatwe i stabilne utwierdzenie go w podłożu. Dużym atutem w przypadku palików modułowych jest możliwość dokręcenia do modułu głównego dodatkowych modułów przedłużających, dzięki czemu możemy łatwo powiększać palik, kiedy roślina zaczyna go przerastać.

W krótce w sprzedaży będą dostępne paliki o większej średnicy, dlatego możliwe będzie zastosowanie palików drukowanych 3D zarówno do mniejszych, jak i większych okazów.

Jeśli posiadasz w swojej kolekcji pnącza wymagające podparcia zdecyduj się na paliki drukowane 3D wypełnione mchem Sphagnum. To stabilne podparcie, gwarantujące znaczną poprawę rozwoju i wzrostu Twoich roślin domowych oraz efektowane rozwiązanie w Twojej domowej dżungli, dzięki któremu będzie wyglądała ciekawie i z pewnością przyciągnie wzrok innych.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart