Najważniejsze cechy dobrej podpórki do roślin - Plantastick
blank

Najważniejsze cechy dobrej podpórki do roślin

Jesteś wytrwałym hodowcą domowego ogródka? A może dopiero zaczynasz poznawać potrzeby swoich roślin? Zaufaj nam, jeżeli zauważyłeś, że Twoja roślina potrzebuje wsparcia w postaci podpórki, to już naprawdę duży sukces. Jednak sama chęć zakupu podpory może nie wystarczyć. Każdy gatunek ma swoje potrzeby i wybór odpowiednich akcesoriów nie jest do końca oczywisty. Jednak spokojnie… skoro tutaj jesteś i czytasz nasz wpis, z pewnością uda Ci się wybrać podpórki do roślin z domowej kolekcji.

Czy moja roślina potrzebuje podpórki?

Rośliny, które wymagają wsparcia w hodowli to przede wszystkim rośliny pnące. Kiedy są młode, nie pokazują swojego potencjału, jednak z upływem czasu, wszystko się zmienia i to Ty możesz decydować o tym, w jakim kierunku rozrosną się Twoje okazy. Jak wybrać odpowiednią podpórkę do roślin?

Wybierz podpórkę do roślin z odpowiedniego materiału

Drewno, drut, rattan i bambus stanowią doskonałe podpory dla pnących roślin doniczkowych. Zawsze warto wybierać podpórki z materiałów, które nie zaszkodzą Twojej roślinie. Idealnym przykładem jest PLA, które jest bioplastikiem ulegającym biodegradacji w procesie kompostowania. PLA ulega rozkładowi w kompostowni przemysłowej do co najmniej 90% w ciągu 90 dni. Po rozkładzie nie pozostają żadne toksyczne pozostałości, poza organicznymi substancjami podstawowymi. Tworzywa sztuczne, z których wykonana jest większość tanich podpórek do roślin dostępnych na rynku, mogą uwalniać substancje toksyczne i wpływać na żyzność gleby, a tym samym na kondycję Twojej rośliny. Z tego powodu ważne jest, aby zastąpić produkty z tworzyw sztucznych, które z pewnością przetrwają dłużej niż my, produktami z bioplastiku o krótkim okresie użytkowania.

Wybierz podpórkę, która utrzyma Twoją roślinę

Niezależnie od tego, jakiego kształtu podpórki do rośliny używasz, upewnij się, że Twoje możesz dobrze osadzić ją w ziemi. Umieszczanie podpórki w doniczce najlepiej łączyć z przesadzaniem. Dzięki temu zyskasz pewność, że korzenie Twojej rośliny nie zostaną uszkodzone, a podpórka do roślin zostanie stabilnie umieszczona w podłożu. Grube paliki nie wkopane, a wbite obok Twojej rośliny mogą stanowić naprawdę poważne zagrożenie dla jej korzeni. W zależności od kształtów podpórek do roślin możesz kreować swoje okazy w naprawdę różnorodne aranżacje. Zanim jednak zachwycisz się niebanalnym motywem podpórki do rośliny, upewnij się, że jej podziemna część będzie mogła być stabilnie osadzona w ziemi.

Podpórka do rośliny musi być funkcjonalna

Pamiętaj, że podpórka musi spełniać swoją funkcję. Zadaniem palika do roślin, drabinki czy innego rodzaju akcesoria jest wsparcie rośliny w utrzymaniu odpowiedniej pozycji podczas wzrostu. Zwracaj uwagę na kształt podpórek i na to, aby roślina miała możliwość opleść się wokół jej elementów. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju podpory do roślin możesz uzyskać pnącą się po drabinie kompozycję liści, zaokrąglony kształt pędów na różnokształtnych podporach lub prosty i najbardziej popularny wzrost w górę, wzdłuż palika do roślin.

Wygląd ma znaczenie — atrakcyjność podpórki

W hodowli domowych roślin z całą pewnością dokładasz pełnych starań, aby każdy okaz w Twojej kolekcji pięknie się prezentował. Lśniące i bujne liście to marzenie każdego miłośnika roślin. Pamiętaj, że możesz podkreślić wygląd swojej rośliny dobrze wyglądającą, a przy tym funkcjonalną podpórką. Wybieraj akcesoria o różnych kształtach i motywach, aby jeszcze bardziej podkreślić wygląd swoich roślin.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart