Monstera to piękna roślina o charakterystycznych liściach, posiadających charakterystyczne dziury. Oprócz tego znana jest również z okazałych rozmiarów, które można spotkać w jej środowisku naturalnym. Mimo tego jest chętnie wybierana i można spotkać ją w wielu domach, ale również w dużych pomieszczeniach firm. Dowiedz się jak ją prawidłowo pielęgnować i rozmnażać.
Monstera — co to za roślina?
Wiele osób nazywa tę roślinę także potworem, z racji jej wielkości. Naturalnie rośnie w tropikalnych lasach deszczowych Ameryki Południowej i Środkowej. Mało kto wie, ale jest ona epifitem, czyli rośnie na innych roślinach. Dziury w liściach nazywane są fenestracjami i w naturalnym środowisku chronią roślinę przed wiatrem. Nadają one również roślinie unikalny i wyjątkowy wygląd. W lasach roślina ta może osiągać nawet kilkanaście metrów. Odmiana doniczkowa nie jest aż tak okazała, jednak w porównaniu ze znanymi kwiatami, naprawdę jest spora i robi ogromne wrażenie.
Gatunki doniczkowe Monstery
Jako rośliny doniczkowe uprawia się wiele odmian, takich jak Monstera Deliciosa i Monstera Adansonii. Monstera Adansonii różni się od Deliciosy dłuższymi, zwężającymi się liśćmi oraz całkowicie zamkniętymi dziurami w liściach. Otwory liści Monstery Deliciosy, wydłużają się w kierunku krawędzi, z czasem tworząc nacięcia. Bardzo popularną odmiana jest także uwielbiana przez roślinomaniaków Monstera Monkey Mask. Istnieją także odmiany kolekjonerskie – Monstera Variegata i Monstera Thai Constellation.
Będąc częścią Araceae, rodziny Aroidów, są jednymi z niewielu aroidów, które wytwarzają jadalne owoce, w szczególności Monstera deliciosa, chociaż rzadko kwitną lub wytwarzają jadalne owoce w pomieszczeniach.
Monstera — jak sprawić, by dobrze rosła?
Pomimo tak wielkich rozmiarów monstera nie jest bardzo wymagająca. Jeśli zastanawiasz się, gdzie ją umieścić, Twoja monstera uwielbia jasne światło i preferuje temperaturę pokojową, nie lubi przebywać w przeciągu, ale też nie lubi pełnego słońca. Światło ma wpływ na wielkość dziur w liściach — im jaśniejsze światło, dziury są większe.
Podlewanie monstery zależy od pór roku. Latem należy ją nawadniać 1-2 razy w tygodniu, ponieważ monstera dostaje dużo światła i ma szybki wzrost. Zimą można ją podlewać znacznie rzadziej, ponieważ nie jest to sezon wegetacyjny.
Kiedy gleba jest sucha, a liście się zwijają i stają się brązowe, oznacza to, że monstera nie ma wystarczającej ilości wody. W przypadku nadmiernego podlewania liście żółkną, a łodygi mogą stać się ciemne. Jeśli kupiłeś monsterę w doniczce, zapewnij jej prawidłową glebę. Zadbaj o to, aby ziemia była luźna i bogata w składniki odżywcze. Doniczka koniecznie musi posiadać otwory drenażowe.
Rozmnażanie Monstery
Rozmnażanie Monstery powinno odbyć się wiosną. Jest to bardzo prosty zabieg. Wystarczy uciąć kawałek rośliny z wierzchołka i wstawić do wody w celu ukorzenienia się. Sadzonkę należy uciąć pod tzw. węzłem, czyli miejscem, gdzie wyrastają korzenie powietrzne. Końcówkę po cięciu możesz posypać cynamonem, aby nie gniła. Możesz próbować też ukorzeniania w mchu Sphagnum, perlicie lub keramzycie. Gdy sadzonka puści korzenie, wsadzamy ją do ziemi.
Akcesoria do Monstery
Monstera nie wymaga nadzwyczajnych dodatkowych akcesoriów. Jeśli kwiat stoi w zbyt suchym pomieszczeniu, można pomyśleć o kupnie nawilżacza powietrza, które jest korzystniejsze dla rozwoju i wzrostu monstery. Tak samo można pomyśleć o dodatkowym naświetleniu, jeśli pomieszczenie jest zbyt ciemne, zwłaszcza zimą. Z uwagi na to, że Monstery wypuszczają korzenie powietrzne, dobrym rozwiązaniem będzie prowadzenie jej na paliku z mchem Sphagnum, który pomoże jej w prawidłowym rozwoju.
Jeśli podoba ci się monstera, a nie masz wystarczającej ilości miejsca w domu, możesz zakupić piękne podpórki do innych kwiatów, w kształcie monstery. Podpórka jest stworzona z tworzywa PLA, które charakteryzuje się elegancją i dużą trwałością. Podpórka jest dostępna w 3 kolorach i 2 rozmiarach.