Najlepsze rośliny dla początkujących | Plantastick
blank

Najlepsze rośliny dla początkujących

Żywe rośliny to świetny, szybki i tani sposób na ożywienie każdego pomieszczenia. Istnieje sporo pięknych roślin doniczkowych, które nie wymagają profesjonalnej wiedzy i umiejętności, aby je dobrze pielęgnować.  Łatwa w uprawie roślina doniczkowa będzie idealna dla tych, którzy na co dzień są zapracowani, a także dla tych, którzy nie mają „smykałki” do roślin i nie mają dużego doświadczenia w tej dziedzinie. Poznaj najlepsze rośliny doniczkowe dla początkujących.

Mało wymagające rośliny doniczkowe

Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem, czy doświadczonym ogrodnikiem, z pewnością spodobają ci się rośliny, które świetnie wyglądają, nie wymagając zbyt wiele czasu i uwagi. Poniżej lista łatwych w pielęgnacji doniczkowych roślin domowych.

Zamiokulkas Zamiolistny

Roślina jest odporna ciemnozielonymi liśćmi, które są gładkie i błyszczące. Dla początkujących poszukujących, wytrzymałej rośliny do domu, ta roślina to doskonały wybór. Zamiokulkas prawie nie zauważa suszy i warunków słabego oświetlenia, chociaż preferuje jasne, średnie światło słoneczne i dobrze przepuszczalną glebę. Roślina potrzebuje wody tylko wtedy, gdy ziemia doniczkowa jest całkowicie sucha. Roślina ta jest odporna na insekty i choroby. Niestety, chociaż roślina wygląda świetnie i jest łatwa w pielęgnacji, nie zaleca się, aby była w domu, gdzie są małe dzieci i zwierzęta, które mogą ją gryźć, ponieważ jest trująca. Roślina będzie ładnie się prezentował z podpórką Plaster Miodu.

Storczyk

Jest wspaniałym wyborem. Z oszałamiającymi kwiatami, które utrzymują się do 4 miesięcy i niskimi wymaganiami w zakresie pielęgnacji, zdecydowanie jest godna polecenia dla początkujących. Wspaniałą cechą storczyków jest to, że kwitną raz lub dwa razy w roku przez wiele miesięcy, a przy odpowiedniej pielęgnacji storczyk może żyć przez dziesięciolecia. Aby uniknąć nadmiernego podlewania, co oznacza śmierć orchidei, upewnij się, że podłoże doniczkowe całkowicie wyschło przed ponownym podlaniem. Liście powinny być skórzaste i mocne, o intensywnie zielonym kolorze. Storczyki wymagają sporej ilości światła słonecznego. Dobrym miejscem jest parapet, jeśli jednak strasznie jest tam gorąco lepiej ją przestawić troszkę dalej. Aby kwiat lepiej rósł można podeprzeć go za pomocą podpórki Grazie.

Fikus Lyrata

To modna roślina doniczkowa, która pojawia się w wielu modnych magazynach o wystroju wnętrz. Jest to wysoka roślina, przypominająca drzewo, która nie jest bardzo krzaczasta. Liście są duże, ciemnozielone, w kształcie skrzypiec, stąd nazwa. Istnieje błędne przekonanie, że fikus jest trudny w utrzymaniu. Pochodząca z tropików ta szczególna roślina doniczkowa uwielbia ciepłe, mokre i wilgotne środowisko, co nie zawsze jest łatwe do zapewnienia w przeciętnym domu. Nie daj się jednak odstraszyć. Po prostu zadbaj o dobry dostęp do światła oraz podlewaj ją regularnie, a będzie ci za to wdzięczna.

Fikus wymaga nieco więcej uwagi niż przeciętna roślina doniczkowa, więc jest odpowiednia tylko dla początkującego, który ma czas i interesuje się tą rośliną. Jest to gatunek podatny na porażenie przez choroby i szkodniki i często można spotkać taką roślinę z grzybami na liściach lub plamami chorobowymi. Mogą również zacząć upuszczać liście, jeśli są narażone na przeciągi, duże wahania temperatury i zmieniający się poziom wilgotności.

Mimo to może być świetną rośliną, jeśli chcesz doskonalić swoje umiejętności w pielęgnacji roślin doniczkowych, jednocześnie ciesząc się oszałamiającymi liśćmi.

Peperonia

Peperomia to świetny element dekoracyjny na stole, biurku lub półce. Do wyboru jest ponad 1000 gatunków Peperomii, które mają grube, woskowate, odporne na suszę liście w barwnych, jednolitych lub marmurkowych odcieniach czerwieni, fioletu, szarości lub zieleni.

Peperomia jest świetną rośliną doniczkową dla początkujących, ponieważ jest mało wymagająca i może wytrzymać nawet spore zaniedbanie.  Roślina może rosnąć samodzielnie lub w grupie z innymi odmianami. Często nie rośnie powyżej 30 cm i chociaż wymaga światła, nie jest wrażliwa na jego niedosyt i wahania nasycenia.  Wszystkiego, czego potrzebuje ta roślina to podlewanie, jeśli ziemia jest sucha (raz w tygodniu).

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart