Jak podlewać paliki z mchem Sphagnum i dlaczego to takie ważne? | Plantastick
blank

Jak podlewać paliki z mchem Sphagnum i dlaczego to takie ważne?

Mech Sphagnum, niczym gąbka, doskonale pochłania wodę, a następnie powoli oddaje ją roślinie, która jest do niego przyczepiona za pomocą wytworzonych korzeni powietrznych. Sphagnum jest jak podłoże – należy utrzymać go stale wilgotnym i nie dopuścić do jego całkowitego wyschnięcia. Suchy mech niechętnie wchłania wodę, dlatego późniejsze nawadnianie jest problematyczne. W dodatku korzenie powietrzne mogą zacząć obumierać z powodu dłuższego braku dostępu do wody. Z tego powodu istotne jest ich regularne nawadnianie.

Jaki sposób nawadniania palików z mchem będzie najlepszy?

Aby uniknąć bałaganu, najlepiej zabrać rośliny do łazienki, na taras czy balkon, gdzie łatwo będzie posprzątać ewentualny bałagan. Najlepiej zacząć od spryskania palika z zewnątrz wodą. Możesz do tego wykorzystać zwykły opryskiwacz do roślin lub opryskiwacz ciśnieniowy. Następnie należy podlać palik z mchem od góry, a woda pod wpływem grawitacji będzie spływała w dół. Pamiętaj o umiarze, aby nadmiar wody nie spływał do doniczki. Dobrym rozwiązaniem będzie kilkukrotne podlanie palika do roślin, mniejszymi porcjami wody. Regularnie przelewanie palika będzie skutkowało późniejszym gniciem mchu od spodu. Jest to dość czasochłonna metoda, ale prosta i skuteczna.

Jeśli palik jest większy niż roślina, możesz nawadniać tylko tą część, gdzie roślina ma wczepione korzenie powietrzne. Najlepiej sprawdzi się tutaj opryskiwacz ciśnieniowy, którym należy obficie spryskać palik, zaczynając od wysokości kilka centymetrów powyżej ostatniego korzenia powietrzenego. To szybki sposób, ale w przypadku palików o większej średnicy można niedokładnie nawilżyć palik w środku. Tutaj pomocny może być bawełniany sznurek poprowadzony w środku palika. Należy w sprytny sposób zawiązać sznurek na spodzie palika, przy części do wbijania w ziemię i przeciągnąć go przez środek, przed wypełnieniem mchem Sphagnum. Drugą końcówkę należy włożyć do pojemnika z wodą. Mech będzie chłonął wodę ze sznurka, więc będzie to dodatkowe wsparcie przy utrzymaniu jego stałej wilgotności.

W przypadku dużych palików, które porastają bardziej pokaźne okazy, można dodatkowo nawadniać paliki z mchem poprzez użycie kuli nawadniających. Problemem może być jednak dostępność na rynku kul o odpowiedniej pojemności. Małe kule będą wymagały częstego napełniania wodą, dlatego dobrym rozwiązaniem będą kule nawadniające własnej roboty, wykonane z butelki plastikowej. W zakrętce od butelki należy zrobić niewielki otwór, a następnie wbić butelkę do górnej części palika. Woda będzie swobodnie spływała w dół, stopniowo nawadniając mech, od góry do dołu. Butelka z wodą może okazać się zbyt ciężka, dlatego warto zadbać zabezpieczenie butelki przed ewentualnym upadkiem. Roślinę z palikiem można ustawić pod ścianą na tarasie, balkonie lub pod prysznicem, a butelkę oprzeć o ścianę. To już bardziej skomplikowany sposób, wymagający wprawy, jednak z pewnością może okazać się świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które mają wiele roślin poprowadoznych na palikach z mchem Sphagnum. Do podlewania mchu Sphangum można co jakiś czas użyć wody z nawozem, aby roślina poprzez korzenie powietrzne pobierała substancje odżywcze.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart