Jak zadbać o rośliny w trakcie wyjazdu? | Plantastick
blank

Jak zadbać o rośliny w trakcie wyjazdu?

Walizki spakowane, poczta wyciszona, zwierzaki oddane pod opiekę najbliższym — możnaby powiedzieć, że jesteś gotowy na to, aby wyjechać na zasłużone wakacje. Jednak chwileczkę… a co z Twoim domowym ogrodem? Jeżeli jesteś miłośnikiem roślin, to z pewnością nie chcesz narazić swoich zielonych przyjaciół na uschnięcie z powodu Twojego urlopu. Spokojnie… na szczęście w Plantastick mamy dla Ciebie kilka przydatnych porad, które pomogą Ci w spokoju odpocząć na wakacjach. Czytaj uważnie, aby dowiedzieć się, jak przygotować rośliny do Twojej nieobecności.

Przygotuj rośliny na swój wyjazd

Odpowiednie przygotowanie roślin przed podróżą, pozwoli Ci zyskać pewność, że będą miały zapewnioną odpowiednią ilość wody podczas Twojego wyjazdu. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby Twoi zieloni przyjaciele jak najlepiej znieśli waszą rozłąkę.

Długość wakacji ma znaczenie

Jeżeli Twoje wakacje nie będą trwały dłużej niż tydzień, wystarczy, że tuż przed wyjazdem dobrze podlejesz swoje roślinki. Nawet najbardziej spragnione gatunki poradzą sobie przez ten krótki czas. Pamiętaj jednak, że nie powinny być pozostawione w nasłonecznionym lub gorącym miejscu. Wysoka temperatura i bezpośrednie promienie słoneczne wpływają na szybsze tempo pobieranie wody. Warto rozważyć tymczasowe przeniesienie roślin do chłodniejszych pomieszczeń — pamiętaj jednak, aby się upewnić, że jest tam dla nich wystarczająco dużo światła.

Sposoby na podlewanie

Jest kilka sposobów, aby poradzić sobie na odległość z podlewaniem roślin.

  • Butelka z wodą — Wykonaj w korku dużej butelki małe nacięcie lub niewielką dziurkę za pomocą igły. Napełnij butelkę wodą, odwróć korkiem do dołu i umieść bezpośrednio w ziemi swojej rośliny. Woda będzie stopniowo nawilżać ziemię, zapobiegając uschnięciu rośliny. Pamiętaj jednak, że ten sposób nadaje się tylko dla gatunków, które dobrze tolerują stale wilgotne podłoże.
  • Sznurek — Przygotuj lniany sznurek. Jeden jego koniec umieść w doniczce swojej rośliny, drugi w pojemniku z wodą. Sznurek będzie nasiąkał, a woda stopniowo będzie podlewać roślinę. Pamiętaj o tym, aby ilość wody w pojemniku była dostosowana do ilości podlewanych na raz roślin. Przed wyjazdem przykryj pojemnik, aby woda z niego nie wyparowała.
  • Nasączone ścierki/gazety — Umieść na dnie wanny grubą warstwę gazet, ręczników lub ścierek, a następnie obficie nasącz je wodą. Na tak przygotowanym podłożu ułóż swoje wszystkie okazy (bez osłonek). Twoje rośliny będą mogły stopniowo pobierać wodę z wilgotnego podłoża. Pamiętaj, aby rośliny nie stały w bezpośredniej wodzie.

Poproś o pomoc

Zaangażowanie kogoś w podlewanie roślin podczas Twojej nieobecności, wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Jednak pamiętaj, to, że Ty znasz się na roślinach i pewne rzeczy mogą być dla Ciebie oczywiste, to nie oznacza, że ktoś inny zaopiekuje się nimi w prawidłowy sposób. Zostawiając swoje rośliny pod czyjąś opieką, pamiętaj, aby zostawić naprawdę szczegółowe instrukcje. Pogrupuj rośliny w zależności od ich potrzeb lub umieść karteczki z informacjami dotyczącymi pielęgnacji bezpośrednio na doniczkach.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart