Doniczkowe rośliny kolekcjonerskie - Plantastick
blank

Doniczkowe rośliny kolekcjonerskie

Rośliny to nie tylko ozdoba, ale także hobby. Możesz w swoim domu trzymać popularne rośliny doniczkowe lub postawić na te kolekcjonerskie. Zobacz, jakie sprawdzą się w twoim mieszkaniu.

Jakie rośliny doniczkowe wybrać do cienia?

Chcesz kupić nową roślinę? Jednak jedynie miejsca, które ci został to północny lub wschodni parapet, lub szafka w korytarzu czy naprzeciwko okna, do którego dociera mało słońca w ciągu dnia? Poznaj kilka gatunków, które doskonale sprawdzą się w takich miejscach.

Maranta leuconeura Light Veins

Znana jest także pod nazwą maranty „jasne żyły”. Charakteryzuje się dużymi, owalnymi liśćmi. Jest w ciemnych kolorach z jasnymi żyłkami i jasnobrązowymi plamkami. Warto tutaj wspomnieć, że zielone części rośliny przez cały dzień poruszają się w reakcji na światło słoneczne. Sprawia to, że rano są pięknie rozłożone, zaś wieczorem składają się niczym do modlitwy. Jest to okaz bardzo interesujący, przyciągający uwagę niejednego gościa.

Monstera Siltepecana

Jest to roślina o pokroju dość delikatnym. Jej pędy są długie. Można je pozostawić luźno zwisające w dół lub zapewnić im podporę dla roślin, dzięki której pędy będą wspaniale pięły się ku górze. Rozpoznasz tę roślinę po jasnoszarych liściach, które mają ciemnozielone grube nerwy i obwódkę. Różnice pomiędzy kolorami mogą się nieco zacierać u młodych egzemplarzy. Monstera będzie dobrze rosła w zacienionym miejscu, jednak pamiętaj o tym, że może mieć rzadsze liście i mniej intensywne barwy. Uważaj także z ilością wody, ponieważ rośliny, które umieścić w cieniu mogą potrzebować jej mniej, niż okazy umieszczone bezpośrednio na parapecie.

Jakie rośliny umieścić na wschodnim lub zachodnim parapecie?

Będziesz mieć dość duży wybór roślin, jeśli chcesz umieścić je na jasne, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko. Zobacz, jakie rośliny szczególnie lubią takie warunki.

Filodendron Mamei

Roślina ta cechuje się dużymi liśćmi w kształcie serca. Osiągają one długość nawet 60 cm. Ich kolor to jasnozielony, a nerwy są w barwie ciemnego zielonego. Na powierzchni rośliny znajdziesz srebrzyste plamki. Zauważysz większą różnicę między tymi kolorami, jeśli zapewnisz roślinie większy dostęp do słońca. Jej pokrój jest nieco płożący, dlatego najlepiej sprawdzi się dla niej podłużna doniczka, z której będzie mogła swobodnie zwisać na przykład nad łóżkiem.

Aglaonema Flamingo

Niezwykłym, kolekcjonerskim gatunkiem jest Aglaonema Flamingo. Zachwyca ona kolorem swoich purpurowych liści z ciemnozieloną obwódką. W towarzystwie innych roślin o ciemnozielonych liściach będzie się wspaniale prezentować. Jest dość łatwa w uprawie, dlatego sprawdzi się dla każdego, nawet dla osoby, która nie ma ręki do roślin.

Pamiętaj, że rośliny, które lubią jasne stanowiska, możesz położyć nie tylko na zachodnim czy wschodnim parapecie, ale również na półce znajdującej się naprzeciwko okna wychodzącego na południe. Zadbaj tylko o to, aby okno zasłaniała firanka.

Jakie rośliny kolekcjonerskie umieścić w łazience?

Wysoka wilgoć powietrza panuje w łazience. Dzięki takim warunkom stała się ona doskonałym miejscem do uprawy egzotycznych gatunków. Zobacz, co możesz w niej umieścić.

Epipremnum Marble Planet

Jej liście są duże, mięsiste i pięknie połyskują w słońcu. Rozmiary, jakie mogą osiągać to nawet do 20 cm. Warunkiem, który uwielbia ta roślina, jest wysoka wilgotność powietrza. To właśnie w nim rośnie bardzo szybko.

Hoya krohniana „Eskimo”

Jest to jedna z niepozornych odmian Hoyi. Jej liście są w kolorze jasnozielonym w ciemnozielone kropki. Swoim wyglądem przypomina to srebrzyste niebo. Urocze białe kwiatki może wypuścić w pomieszczeniu z dużą wilgotnością i dużym nasłonecznieniu.

Jeśli zamierzasz hodować okazy kolekcjonerskie w łazience, nie zapomnij, aby kontrolować wilgotność ich podłoża, ponieważ w takich warunkach bardzo łatwo o przelanie okazów.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart