Jak skutecznie stymulować wzrost roślin? - Plantastick
blank

Jak skutecznie stymulować wzrost roślin?

Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym botanikiem, czy jedynie początkującym amatorem roślin doniczkowych, z całą pewnością zależy Ci na tym, żeby każdy Twój okaz wyglądał imponująco. Jak skutecznie stymulować wzrost roślin? Przedstawiamy kilka najważniejszych zasad, które pozwolą Ci pobudzić rozwój domowego ogrodu.

Odpowiednie warunki

Zadbaj o odpowiednie warunki dla swojej rośliny. Pamiętaj, że każdy gatunek ma inne wymagania co do ilości i rodzaju światła, częstotliwości podlewania, wilgotności powietrza, a nawet wielkości wolnej przestrzeni wokół siebie. Niektóre rodzaje roślin domowych preferują bardziej tropikalne klimaty, inne pustynne, a jeszcze inne zniosą wszystko. Zanim wybierzesz miejsce i sposób pielęgnacji dla konkretnego gatunku, dokładnie poznaj jego potrzeby. Dzięki temu, z całą pewnością pobudzisz swoje rośliny do wzrostu.

Odpowiednia doniczka

Pamiętaj, że roślina to nie tylko piękne zielone liście, łodygi i kolorowe kwiaty. Kluczową rolę przy wzroście rośliny odgrywają korzenie. To, w jakiej będą kondycji, ile miejsca będą miały, w jakiej ziemi będą się znajdować, ma naprawdę ogromne znaczenie w przypadku tempa wzrostu Twojej rośliny. Wymieniając doniczkę, upewnij się, że ma ona odpowiedni rozmiar, w zbyt małej roślina nie będzie miała możliwości rozwinięcia systemu korzeniowego, co przyczyni się do zahamowania wzrostu części zielonych, a w zbyt dużej może rozrastać się zbyt mocno pod ziemią, tym samym ograniczając wzrost nadziemnych struktur. Przesadzając roślinę do nowej doniczki, wybierz taką, która ma o 2-4 cm większą średnicę, niż ta, w której obecnie się znajduje.

Dobrana podpórka

Rośliny, tak jak ludzie, do codziennego funkcjonowania potrzebują odpowiednią ilość energii. Im więcej energii, wody i soli mineralnych, tym roślina jest w stanie o wiele szybciej rosnąć. Zadaniem podpórki do kwiatów jest nie tylko podtrzymanie liści i łodyg dla ładnego i efektywnego wyglądu, ale także realne odciążenie rośliny. Wyobraź sobie, że przez kilka godzin musisz stać w jednym miejscu, a następnie przejść 10 km. Brzmi męcząco. Sprawa wygląda nieco inaczej, jeżeli przed spacerem mógłbyś leżeć na kanapie lub siedzieć w wygodnym fotelu, prawda? No właśnie. Zadbaj o odpowiednią podpórkę i skutecznie stymuluj wzrost swoich roślin.

Naturalne nawozy

Wykorzystaj naturalne surowce dostępne w Twoim domu, aby dostarczyć składników odżywczych, które w naturalny sposób odżywią Twoje rośliny. Spróbuj przygotować domowe nawozy, używając fusów z kawy, skorupki jaj, skórki bananów, zieloną herbatę, a nawet wodę z akwarium. Warto pamiętać, że nie należy stosować wszystkich nawozów jednocześnie. Wybierz jeden, stosuj przed 2 do 4 tygodni i obserwuj, jak Twoja roślina reaguje na zastrzyk składników mineralnych.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart