Rośliny doniczkowe do nasłonecznionych miejsc - Plantastick
blank

Rośliny doniczkowe do nasłonecznionych miejsc

Jeśli chcesz uprawiać rośliny w swoim domu, masz bardzo duży wybór. Pamiętaj jednak, aby najpierw zapoznać się z ich wymaganiami. Zobacz, jakie gatunki możesz trzymać w nasłonecznionych miejscach.

Dobre światło dla roślin doniczkowych

Jeśli chcesz hodować gatunki, które wymagają podpórki dla roślin, musisz bezwzględnie pamiętać o ich wymaganiach świetlnych. Miejsce ich uprawy będzie determinować ich środowisko naturalne. Dlatego niektóre gatunki jak filodendrony, paprocie czy bluszcze, a także inne rośliny o ciemnozielonych liściach w warunkach o ograniczonym dostępie światła będą czuły się bardzo dobrze. Są one przeciwieństwem roślin, których miejsca naturalnego występowania są nasłonecznione jak na przykład starce i rozchodniki. Te rośliny nie będą się dobrze rozwijać bez dostępu do światła.

Gdzie umieścić roślinę zwisającą w mieszkaniu?

Pnącza doniczkowe są to zazwyczaj takie gatunki, które preferują jasne stanowiska, jednak osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych. W takim miejscu doskonale rosnąć będą: monstery, barwne trzykrotki, scindapsusy, epipremnum czy ceropegie. Jeśli zaś chcesz cieszyć się kwitnieniem popularnej hoji, także musisz zadbać o dostarczenie jej odpowiedniej ilości światła. W warunkach odpowiedniego nasłonecznienia większej atrakcyjności i zauważanie intensywniejszego wybarwienia nabiorą odmiany roślin doniczkowych, które wyróżniają się jasnymi plamkami, obrzeżami lub smugami.

Rośliny zwisające i pnące na południowy parapet

Wydawać ci się może, że dla roślin doniczkowych silne i mocno przypiekające słońce nie jest odpowiednie. W sklepach znajdziesz jednak takie odmiany i gatunki roślin potrzebujących bambusowych podpórek i te zwisające, które bezpiecznie możesz postawić na południowej stronie swojego mieszkania. W pełnym słońcu poradzą sobie na przykład grubosze czy zwisające kaktusy. Ceniony przez kolekcjonerów sukulent Senecio rowleyanus odmiany Variegata pod wpływem słońca nabierze jeszcze bardziej atrakcyjnego, liliowego odcienia. Jeśli nie masz innego miejsca niż te od strony południowej, dzięki skrytym rozwiązaniom, możesz na nim uprawiać z powodzeniem także rozchodnik, nakrapiane odmiany epipremnum oraz dischidię. Aby hodowla była owocna, w oknach zamontuj żaluzje, albo powieś rośliny na tle grubszych firanek. W tej sytuacji pamiętaj o częstszym podlewaniu rośliny, ponieważ słońce nagrzewa nie tylko jej nadziemną część, ale podnosi także temperaturę samego podłoża. Innym sposobem będzie także umieszczenie rośliny w większej osłonce, dzięki czemu temperatura naturalnie obniży się wokół systemu korzeniowego.

Rośliny pnące i zwisające na wschodnią stronę

Mimo że do wschodniej strony dociera mniejsza ilość promieni słonecznych, to także na niej możesz bez problemu hodować różne odmiany roślin doniczkowych. Tylko rano panuje tutaj pełne słońce, a w pozostałą część dnia dociera tutaj światło rozproszone. Jednak pamiętaj o tym, że niektóre rośliny doniczkowe lubą tylko poranne słońce. Na wschodnim parapecie bez obaw możesz postawić większość pnących, które są cienioznośne jak na przykład fikusy, filodendrony czy bluszcze. W tych warunkach będą czuć się dobrze także: monster, hoja, trzykrotek, zielistek, winobluszcz oraz cissusów. Jeśli szukasz rośliny łatwej w uprawie, jednak godnej uwagi, postaw na patyczaki z rodzaju Rhipsalis. Charakteryzują się one ciekawymi, wałeczkowatymi pędami. Są bardzo tolerancyjne na długotrwały brak wody, dlatego doskonale sprawdzą się dla osób zapracowanych i zapominalskich. Będą idealnym dopełnieniem nowoczesnych wnętrz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart