Najbardziej niedoceniane gatunki roślin - Plantastick
blank

Najbardziej niedoceniane gatunki roślin

Obecność roślin w domu nie tylko poprawia jakość powietrza, ale także nadaje wnętrzu przytulnego charakteru. Mnogość dostępnych na rynku roślin sprawia, że ich miłośnicy mają problem z wyborem tych, które będą atrakcyjne i modne przez wiele lat, a nie okażą się chwilowym trendem.

Częściej sięgamy po te znane rośliny. Istnieją jednak takie gatunki które, choć zachwycają swym wyglądem, z jakichś względów nie są tak popularne, jak inne. O jakich roślinach mowa?

Bluszcz pospolity

Znany chyba przez każdego, jednak zapomniany i niedoceniany. Bluszcz nie jest trudny w uprawie. Preferuje lekko wilgotne podłoże i chłodniejsze warunki w pomieszczeniach. Rośnie dobrze w cieniu, ale istnieją odmiany, które wolą stanowiska słoneczne. Do uprawy tej rośliny przydatne są różnego rodzaju akcesoria do roślin. Drabinka do kwiatów pnących pozwoli roślinie wspinać się i spektakularnie rozrastać. Dzięki temu gatunek ten może przyjmować naprawdę ciekawe kształty.

Róża chińska — hibiskus

Niegdyś bardzo znana roślina, obecnie jest nieco zapomniana. Jest to dorastająca do dużych rozmiarów roślina o ciemnozielonych, wiecznie zielonych liściach. Uroku dodaje jej jednak duży kwiat, najczęściej ciemnoczerwony lub w odcieniach różu. Niestety hibiskus to dość wymagająca roślina. Jej uprawa nie należy do najłatwiejszych. Jednak urok róży chińskiej wynagradza trud towarzyszący przy jej hodowli.

Kaktus Zig Zag

Zig Zag to dość nietypowy kaktus z tego względu, że nie ma kłujących cierni, a na pierwszy rzut oka przypomina paproć! Wyróżnia się za sprawą nietypowego zygzakowatego kształtu. Jego piękny ciemnozielony odcień w połączeniu z połyskującymi, woskowatymi liśćmi sprawia, że prezentuje się naprawdę atrakcyjnie. Kaktus Zig Zag wytwarza piękne, silnie pachnące, białe kwiaty. Wymaga przepuszczalnego podłoża. Nie wymaga częstego podlewania, jednak nie należy dopuszczać do przesuszenia gleby. Decydując się na zakup i hodowle tej rośliny warto pamiętać, że lubi ona wąskie doniczki.

Hoya kerii

Hoya kerii pochodzi z Azji, a jej liście swym kształtem przypominają serce, co czyni ją wyjątkową. Jest to roślina pnąca, która może dorastać do 4 m wysokości. Niestety rośnie bardzo wolno i trudno ją rozmnożyć. Zanim pojawią się pierwsze pędy, może minąć nawet dwa lata. Jako sukulent, roślina ta jest bardzo łatwa w uprawie, ponieważ jej wymagania wilgotnościowe są umiarkowane i rośnie dobrze przy niewielkim lub zerowym podlewaniu. Należy jednak zadbać o odpowiednią podporę dla jej liści. Jako pnącze, roślina ta wymaga zastosowania podpory dla pnączy.

Pelargonia pachnąca

Pelargonia pachnąca kiedyś rosła w doniczkach na każdym domowym parapecie i roztaczała wokół siebie niecodzienny, cytrynowy zapach. Dziś roślina ta jest nieco zapomniana. Niestety stało się tak pomimo tego, że ma doskonałe właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, a przez to jest jedną z najcenniejszych roślin leczniczych. Geranium, czyli pelargonia pachnąca to roślina, którą wiele osób zapewne pamięta z dzieciństwa. Wystarczy lekki ruch jej liści, by w pomieszczeniu unosił się cytrynowy aromat. Jednak nie tylko jej cytrusowy zapach, wyjątkowo dekoracyjne duże liście i kwitnące kwiaty sprawiają, że jest to znany widok w wielu polskich domach. Przez wieki geranium było czczone za swoje właściwości lecznicze.

Liście geranium wykorzystywane były do sporządzania leczniczych wywarów wykorzystywanych do leczenia infekcji dróg oddechowych. Świeże liście, zebrane i zmiażdżone, były również używane do leczenia chorób skóry, zapalenia ucha środkowego oraz jako składnik mieszanek pielęgnacyjnych.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart