Jak przygotować swoje rośliny do zimy? - Plantastick
blank

Jak przygotować swoje rośliny do zimy?

Pielęgnacja roślin to nie tylko podlewanie, przesadzanie i przycinanie obumarłych pędów. W miesiącach zimowych większość roślin przechodzi w stan spoczynku, aby wiosną mogły się w pełni odrodzić. Dotyczy to nie tylko roślin hodowanych w ogrodzie, ale również tych stojących na domowym parapecie. To kiedy rośliny przechodzą w hibernację, zależy od wielu czynników m.in. od gatunku, ale także od temperatury panującej wewnątrz domu. Sezon grzewczy, zwłaszcza centralne ogrzewanie, niekiedy komplikuje zimowy stan spoczynku roślin. Ten czas może być różny dla wielu roślin. Jedno jest jednak pewne – do zimy rośliny należy odpowiednio przygotować. Jak to zrobić?

Zrób przegląd roślin i zrób wymagane zabiegi pielęgnacyjne

Jesień to najlepszy czas, aby rozpocząć przygotowanie roślin do zimy. Przejrzyj swoje gatunki i sprawdź, czy nie ma w nich niechcianych szkodników, takich jak np. przędziorki. Należy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki zimowania. Warto przyciąć wszystkie suche lub chore liście. Jesienią warto również zadbać o wymianę wykorzystywanych akcesoriów do uprawy roślin. Takimi akcesoriami są podpórki do kwiatów domowych, bez których nie poradzi sobie żadne pnącze lub dowolna okazała roślina o cienkiej łodydze. Jeśli podpórka dla kwiatów jest uszkodzona, jesień to dobry moment, by ją wymienić na nową.

Zadbaj o to, żeby rośliny miały dostęp do światła

Chcąc, aby każdy gatunek otrzymał wystarczającą ilość światła słonecznego, należy kwiaty odpowiednio ustawić. Rośliny w mieszkaniu zwykle hodowane są na parapecie, niestety pod oknem znajduje się instalacja grzewcza, ciepłe powietrze zimą może źle działać na rośliny. Warto przenieść je w inne miejsce. Nie należy jednak zapominać, że zimą rośliny również potrzebują mieć dostęp do światła.

Pomyśl o zwiększeniu wilgotności powietrza w mieszkaniu

Jesienią i zimą, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, powietrze w domu ma tendencję do większej suchości. Zwiększ wilgotność powietrza w domu i postaraj się utrzymać je na odpowiednim poziomie przez całą zimę. Twoje rośliny Ci za to podziękują. Zakup elektrycznego nawilżacza może znacznie poprawić jakość i wilgotność powietrza. Na rynku jest wiele produktów w różnych cenach, więc zrób mały research. Można również zraszać rośliny wodą, taki zabieg też jest pomocny. Jednak nie wszystkie rośliny to lubią.

Ogranicz podlewanie i nawożenie

Zimą rośliny domowe nie potrzebują zbyt dużej ilości wody. Oczywiście, należy je nawadniać, jednak niezbyt często i niezbyt dużą ilością wody. Pamiętaj o tym, że rośliny zimą mają o wiele mniejszy dostęp do światła słonecznego. W związku z tym nawożenie ich nawozami azotowymi nie jest wskazany. Zbyt duży przyrost liści może skutecznie osłabić roślinę. Istnieją jednak gatunki roślin, których główna aktywność przypada na okres zimowy. Te należy odżywiać przez całą zimę. Pozostałe rośliny zimą warto nawozić naturalnymi nawozami odżywczymi. Zapewni im to dobry start wiosną.

Zimowa pielęgnacja roślin bulwiastych

Bardzo często do kosza wyrzucane są bulwy roślin, które w czasie zimy straciły liście i kwiaty. Jest to najczęstszy błąd popełniany przy hodowli domowych kwiatów. Jeśli bulwy są odpowiednio chronione przez zimę, wiosną zakwitną ponownie. Chcąc, aby tak się stało, trzeba im tylko zapewnić odpowiednie warunki. Umieść pojemnik w ciemnym, ale suchym miejscu. Najlepiej jest utrzymywać donice wypełnione lekko wilgotną ziemią i podlewać je średnio raz na dwa tygodnie. Idealna temperatura zimowania wynosi od 14 do 18 °C.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart