Wpływ wilgotności powietrza na wzrost roślin | Plantastick
blank

Wpływ wilgotności powietrza na wzrost roślin

Wilgotność jest dla roślin tak samo istotna, jak odpowiednia gleba i temperatura. Suche powietrze w połączeniu z wysoką temperaturą szkodzi prawidłowemu rozwojowi rośliny, dlatego stworzenie odpowiedniej wilgotności pomieszczenia wpływa na domową dżunglę.

Co dzieje się z rośliną, gdy nie ma wystarczającej wilgoci?

Zachowanie roślin o wysokich wymaganiach wilgotnościowych może być wskaźnikiem poziomu wilgoci w danym pomieszczeniu. Jeśli jest za sucho, rośliny te nie będą ładnie rosnąć — ich liście żółkną, usychają na końcach, kwiaty zrzucają pąki i wstrzymują swój rozwój, nawet przy odpowiednim podlewaniu.

Jak zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność?

Wiele roślin doniczkowych to takie gatunki, które naturalnie żyją w tropikach, gdzie wilgotność jest naprawdę spora (często ponad 70%). W naszych domach wilgotność wynosi z reguły około 30%, a w okresie grzewczym, czasami jeszcze mniej. Idealny poziom wilgotności dla roślin zależy od rodzaju rośliny i etapu jej rozwoju. Pogoda lub środowisko domowe również mogą wpływać na wymagania dotyczące wilgotności.

Aby sprawdzić wilgotność w danym pomieszczeniu, warto zaopatrzyć się w niedrogi higrometr (koszt rzędu kilkudziesięciu złotych).

Różne metody pomogą przywrócić i utrzymać wilgoć w pomieszczeniu. Najłatwiej jest zaopatrzyć się w niewielki nawilżacz powietrza. Jednak może okazać się to sporym wydatkiem, dlatego na początek warto skorzystać z tańszych, sprawdzonych rozwiązań.

Spryskiwanie roślin

Jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie poziomu wilgoci jest spryskiwanie roślin. Możesz trzymać wodę w butelce ze spryskiwaczem w pobliżu roślin i spryskiwać je nawet 2-3 razy dziennie. Nigdy nie używaj wody z kranu, która została uzdatniona chlorem bezpośrednio na rośliny. Chlor jest toksyczny dla roślin doniczkowych. Zamiast tego pozostaw wodę na 24 godziny, aby substancja chemiczna wyparowała.

Nie należy spryskiwać sukulentów oraz roślin o aksamitnych liściach.

Grupuj rośliny

Pogrupuj rośliny o wysokiej wilgotności, aby stworzyć wilgotny mikroklimat. Rośliny uwalniają wilgoć w procesie transpiracji, a gdy wiele jest zgrupowanych, pomaga to zwiększyć ogólny poziom wilgotności.

Korzenie wchłaniają wodę, która jest następnie pobierana przez łodygi i liście przez układ naczyniowy. Gdy woda dotrze do liści, odparowuje i zwiększa wilgotność w pomieszczeniu.

Kluczem jest tutaj pogrupowanie roślin o podobnych wymaganiach wilgotnościowych. Na przykład zgrupowanie roślin bluszczu angielskiego znacznie zwiększy wilgotność ze względu na ich wysoki współczynnik transpiracji.

Rośliny możesz umieścić w witrynie, w której łatwo będzie utrzymać odpowiedni stopień wilgotności powietrza. 

Stwórz terrarium

Terrarium to zamknięte środowisko z niewielką ilością gleby i kilkoma małymi roślinami. System jest szczelny, więc rośliny pobierają wilgoć, „wydychają” ją poprzez transpirację, po czym wilgoć gromadzi się na ścianach terrarium i wraca do podłoża, podobnie jak obieg wody na zewnątrz. Terraria są idealne dla mniejszych roślin, które wymagają większej wilgotności i temperatury. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart