Rośliny domowe potrzebują odpowiedniej ilości tlenu, wody i światła oraz właściwej wilgotności powietrza. Ponadto należy je przesadzać w odpowiednim czasie, a stosowanie dobrego nawozu ma wpływ na ich wzrost. Chociaż wytrzymałe rośliny chorują rzadziej, posiadanie podstawowej wiedzy o typowych szkodnikach z pewnością pomoże w skutecznym zwalczaniu ewentualnych pierwszych objawów choroby.
Aby Twoje rośliny domowe rosły i rozwijały się w zdrowy i energiczny sposób, potrzebują odpowiedniej opieki i pielęgnacji. W tym przewodniku dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o opiece nad roślinami domowymi.
1. Rośliny domowe i wilgotność
Rośliny domowe tworzą przyjemny klimat w domu — między innymi dlatego, że zwiększają wilgotność w pomieszczeniu. Mieszkańcy czerpią z tego znaczne korzyści. Jednak rośliny domowe potrzebują również odpowiedniej wilgotności powietrza, aby mogły optymalnie rosnąć. Przede wszystkim powietrze nie może być zbyt suche.
Wiele roślin wymaga, aby wilgotność powietrza w otoczeniu wynosiła około 60-70%. W przypadku roślin tropikalnych mówi się nawet o wilgotności 80%. Dla porównania ludzie czują się komfortowo przy wilgotności około 40-60%. Zadbaj o swoje rośliny i od czasu do czasu zraszaj je wodą lub zainwestuj w nawilżacz powietrza.
2. Właściwe miejsce dla roślin domowych
Każda roślina domowa ma swoje preferencje. Właściwe miejsce dla rośliny zależy głównie od nasłonecznienia, wilgotności, temperatury i stopnia aktywności otoczenia.
Miejsce słoneczne: kaktusy czy różne gatunki palm, takie jak palma wachlarzowa, tolerują większą ekspozycję na słońce. Należy pamiętać, że inne rośliny wymagają więcej wody w miejscach bardziej nasłonecznionych oraz latem lub w okresie upałów. Pamiętaj jednak, że wystawienie rośliny na bezpośrednie działanie ostrego słońca może poparzyć liście, dlatego zamiast stawiać doniczkę na parapecie przy oknie postaw ją nieco dalej.
Lekko zacienione stanowisko: typowe stanowiska w salonach są od lekko zacienionych do półcienistych. Rośliny zielone takie jak epipremnum, philodendrony czy dracena nadają się do częściowego cienia. Inne rośliny, takie jak fikus, jukka i wiele roślin kwitnących, preferują jasne stanowiska. Z reguły potrzebują one więcej światła niż rośliny zielone właściwe. Rośliny, które preferują jaśniejsze stanowisko, zazwyczaj nie lubią bezpośredniego światła słonecznego. W razie potrzeby należy częściej podlewać rośliny.
Stanowisko zacienione: paprocie, storczyki lub sansewierie dobrze czują się przy słabym świetle, jednak potrzebują dużej wilgotności. Z tego powodu doskonale nadają się do umieszczenia ich w łazience, oczywiście z oknem.
3. Prawidłowe podlewanie roślin domowych
Rośliny potrzebują świeżej wody w regularnych odstępach czasu — ale każdy gatunek ma swoje własne wymagania. Roślinę o umiarkowanym zapotrzebowaniu na wodę należy podlać ponownie, gdy górna warstwa podłoża przeschnie.
Jeśli roślina wymaga mało wody, podłoże może przeschnąć nieco bardziej.
Rośliny domowe są zwykle podlewane u korzeni. Wiele roślin, takich jak storczyki, wymaga sporadycznego moczenia.
4. Właściwe podłoże dla roślin domowych
Odpowiednia gleba lub podłoże jest ważne zarówno dla roślin domowych, jak i ogrodowych. Podłoże magazynuje wodę i składniki odżywcze, a następnie uwalnia je do rośliny. Jeśli chcesz zapewnić idealną glebę dla swoich roślin domowych, powinieneś użyć konkretnego podłoża, które będzie dostosowane do potrzeb rośliny.