Uprawa roślin doniczkowych od A do Z - Plantastick
blank

Uprawa roślin doniczkowych od A do Z

Rośliny domowe potrzebują odpowiedniej ilości tlenu, wody i światła oraz właściwej wilgotności powietrza. Ponadto należy je przesadzać w odpowiednim czasie, a stosowanie dobrego nawozu ma wpływ na ich wzrost. Chociaż wytrzymałe rośliny chorują rzadziej, posiadanie podstawowej wiedzy o typowych szkodnikach z pewnością pomoże w skutecznym zwalczaniu ewentualnych pierwszych objawów choroby.

Aby Twoje rośliny domowe rosły i rozwijały się w zdrowy i energiczny sposób, potrzebują odpowiedniej opieki i pielęgnacji. W tym przewodniku dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o opiece nad roślinami domowymi.

1. Rośliny domowe i wilgotność

Rośliny domowe tworzą przyjemny klimat w domu — między innymi dlatego, że zwiększają wilgotność w pomieszczeniu. Mieszkańcy czerpią z tego znaczne korzyści. Jednak rośliny domowe potrzebują również odpowiedniej wilgotności powietrza, aby mogły optymalnie rosnąć. Przede wszystkim powietrze nie może być zbyt suche.

Wiele roślin wymaga, aby wilgotność powietrza w otoczeniu wynosiła około 60-70%. W przypadku roślin tropikalnych mówi się nawet o wilgotności 80%. Dla porównania ludzie czują się komfortowo przy wilgotności około 40-60%. Zadbaj o swoje rośliny i od czasu do czasu zraszaj je wodą lub zainwestuj w nawilżacz powietrza.

2. Właściwe miejsce dla roślin domowych

Każda roślina domowa ma swoje preferencje. Właściwe miejsce dla rośliny zależy głównie od nasłonecznienia, wilgotności, temperatury i stopnia aktywności otoczenia.

Miejsce słoneczne: kaktusy czy różne  gatunki palm, takie jak palma wachlarzowa, tolerują większą ekspozycję na słońce. Należy pamiętać, że inne rośliny wymagają więcej wody w miejscach bardziej nasłonecznionych oraz latem lub w okresie upałów. Pamiętaj jednak, że wystawienie rośliny na bezpośrednie działanie ostrego słońca może poparzyć liście, dlatego zamiast stawiać doniczkę na parapecie przy oknie postaw ją nieco dalej.

Lekko zacienione stanowisko: typowe stanowiska w salonach są od lekko zacienionych do półcienistych. Rośliny zielone takie jak epipremnum, philodendrony czy dracena nadają się do częściowego cienia. Inne rośliny, takie jak fikus, jukka i wiele roślin kwitnących, preferują jasne stanowiska. Z reguły potrzebują one więcej światła niż rośliny zielone właściwe. Rośliny, które preferują jaśniejsze stanowisko, zazwyczaj nie lubią bezpośredniego światła słonecznego. W razie potrzeby należy częściej podlewać rośliny.

Stanowisko zacienione: paprocie, storczyki lub sansewierie dobrze czują się przy słabym świetle, jednak potrzebują dużej wilgotności. Z tego powodu doskonale nadają się do umieszczenia ich w łazience, oczywiście z oknem.

3. Prawidłowe podlewanie roślin domowych

Rośliny potrzebują świeżej wody w regularnych odstępach czasu — ale każdy gatunek ma swoje własne wymagania. Roślinę o umiarkowanym zapotrzebowaniu na wodę należy podlać ponownie, gdy górna warstwa podłoża przeschnie.

Jeśli roślina wymaga mało wody, podłoże może przeschnąć nieco bardziej.

Rośliny domowe są zwykle podlewane u korzeni. Wiele roślin, takich jak storczyki, wymaga sporadycznego moczenia.

4. Właściwe podłoże dla roślin domowych

Odpowiednia gleba lub podłoże jest ważne zarówno dla roślin domowych, jak i ogrodowych. Podłoże magazynuje wodę i składniki odżywcze, a następnie uwalnia je do rośliny. Jeśli chcesz zapewnić idealną glebę dla swoich roślin domowych, powinieneś użyć konkretnego podłoża, które będzie dostosowane do potrzeb rośliny.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart