Ukorzenianie roślin w wodzie - czy jest skuteczne? - Plantastick
blank

Ukorzenianie roślin w wodzie – czy jest skuteczne?

Najlepszym sposobem na powiększenie swojej kolekcji roślin domowych jest wykorzystanie do tego gatunków, które już posiadasz. Każdy, kto chociaż trochę uważał na lekcjach przyrody w szkole podstawowej, wie, że zdecydowana większość gatunków roślin ma zdolność do rozmnażania przez podział.

Jedynym ze sposobów na wyhodowanie nowej rośliny jest zastosowanie ukorzeniania jej w wodzie. Dzięki temu z łatwością możesz zwiększyć liczbę egzemplarzy ulubionych roślin w swoim domu lub podzielić się nimi z innymi fanami zieleni.

Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o ukorzenianiu i rozmnażaniu roślin w wodzie.

Przewodnik – ukorzenianie roślin w wodzie – krok po korku

1. Wybierz odpowiedni gatunek rośliny

Do gatunków, które każdy (nawet początkujący) miłośnik rośli z łatwością ukorzenić w wodzie, należą między innymi:

 • filodendrony
 • monstery
 • peperomie
 • syngonium
 • epipremnum
 • hoye
 • maranty
 • begonie
 • fikusy
 • draceny
 • trzykrotki
 • i wiele innych

Zanim jednak zdecydujesz się na rozmnażanie konkretnego gatunku, upewnij się jaką metodę rozmnażania dana roślina preferuje.

2. Przygotuj cięcie

Następnie używając czystego, ostrego noża lub nożyczek (polecamy użycie noża, ponieważ nie miażdży on tkanek rośliny), wybierz jeden z liści i odetnij łodygę. W przypadku roślin, które posiadają węzły, wybierzesz kawałek o długości około 7-10 cm, tuż pod węzłem korzeniowym. Z powodzeniem możesz przygotować więcej niż jedną sadzonkę naraz.

3. Umieść w wodzie

Po wykonaniu cięcia umieść części rośliny w szklanym słoiku wypełnionym wodą o temperaturze pokojowej i umieść go tam, gdzie jest łatwy dostęp do jasnego, pośredniego światła słonecznego. Jeśli chcesz z powodzeniem rozmnażać, pamiętaj, by zmieniać wodę co kilka dni.

4. Poczekaj na korzenie

Na tym etapie przydaje się cierpliwość. Nie ma konkretnej reguły na to, ile czasu rośliny potrzebują na wyhodowanie korzeni, ponieważ zależy to od wielu czynników, w tym światła i temperatury. Większość gatunków potrzebuje około 2-3 tygodni na wykształcenie pierwszych korzeni.

Porady dotyczące rozmnażania w wodzie

Woda

Podczas ukorzeniania roślin w wodzie, ważne jest, aby wymieniać wodę co kilka dni. Jeśli woda nie jest mętna lub brudna, również należy ją uzupełnić. Woda filtrowana jest często najlepsza dla nowych sadzonek, ponieważ naturalnie występujące minerały w wodzie z kranu mogą być szokiem dla roślin.

Odpowiednie oświetlenie dla roślin ukorzeniających się w wodzie

Parapety wychodzące na północ lub wschód są idealnym miejscem do ukorzeniania roślin w wodzie, ponieważ będą miały tylko delikatne poranne światło słoneczne. Można też umieścić sadzonki w dowolnym miejscu, w którym jest jasne lub umiarkowane światło pośrednie. Pamiętaj tylko, że jeśli umieścisz sadzonki w miejscu słabo oświetlonym, prawdopodobnie nie zobaczysz żadnych rezultatów.

Gleba do przesadzania

Aby uzyskać najlepsze warunki, należy wybrać glebę najbardziej odpowiednią dla rozmnażanej rośliny. Ogólnie rzecz biorąc, na początek wystarczy uniwersalna mieszanka doniczkowa. Ważne jest, aby poczekać, aż korzenie będą miały co najmniej 5 cm, a najlepiej jeszcze więcej. Gdy nadejdzie już ten moment, w którym umieścisz sadzonkę w doniczce w świeżej mieszance, podlewaj ją wodą o temperaturze pokojowej i trzymaj w jasnym miejscu z pośrednim światłem. Gdy roślina urośnie do odpowiedniego i stabilnego rozmiaru, można ją przenieść do preferowanego miejsca.

Najlepsza pora roku na rozmnażanie w wodzie

Lato to czas, kiedy rośliny rosną najszybciej i właśnie wtedy jest najlepszy czas, aby spróbować wyhodować kolejne. Wykorzystaj słoneczne miesiące do przesadzania roślin, które przerosły swój dom. Możesz spróbować rozmnażania w wodzie o każdej porze roku, ale sadzonki mogą potrzebować wtedy nieco więcej czasu, aby zapuścić korzenie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart