Skuteczne metody mycia roślin - Plantastick
blank

Skuteczne metody mycia roślin

Bez względu na to, jak bardzo jesteś ostrożny, rośliny z czasem kurzą się i brudzą tak jak wszystkie inne elementy wystroju w naszych domach. Im większy liść rośliny, tym więcej kurzu i brudu będzie się na nim gromadzić. Aby nasze roślin rosły i wyglądały jak najlepiej, warto wyposażyć je w podpórkę, ale przede wszystkim należy je od czasu do czasu odświeżyć. Mniej więcej raz w miesiącu należy podejść do każdej rośliny i usunąć martwe lub żółknące liście za pomocą sekatora, lub ostrych nożyczek, a następnie pozbyć się zalegającego na zdrowych liściach kurzu i nacieków np. po opryskiwaniu.

Jak czyścić rośliny?

Zazwyczaj po uporządkowaniu liści większość z nas wykorzystuje wilgotny ręcznik papierowy, aby lekko oczyścić każdy liść. Chociaż ręcznik papierowy i woda nie usuwają całego kurzu ani nie pozostawiają liści lśniąco czystych, są dobrym sposobem na szybkie sprzątanie między kolejnymi pielęgnacjami. Jednak przynajmniej raz na kwartał, warto poświęcić myciu roślin trochę więcej uwagi. Sprawdź jak to zrobić.

Odkurzanie liści roślin ściereczką z mikrofibry

Przygotuj mieszankę wody i specjalnego środka do czyszczenia roślin, który z pewnością dostaniesz w większości kwiaciarni. Dobrze sprawdzi się również roztwór zwykłego płynu do naczyń, jednak pamiętaj, aby uważać na ilość dodanego detergentu. Roztwór nie powinien się on pienić. Podobnie jak w przypadku odkurzania regału w domu, ważne jest, aby rozpocząć proces czyszczenia od górnych liści rośliny, a następnie zejść niżej. W przypadku większych roślin może to być nieco trudniejsze. Warto wykorzystać małą drabinkę, aby rozpocząć od czubka wysokiej rośliny.

Opłukaj czyste liście

Wszystkie liście już pięknie się błyszczą, jednak to nie koniec. Teraz musisz pozbyć się detergentu. Wymień pojemnik z wodą i mydłem na wyłącznie czystą wodę. W razie potrzeby zaopatrz się w nową ściereczkę z mikrofibry i przetrzyj liście świeżą wodą. W ten sposób usuniesz resztki mydła, które pozostały na liściach i zapewnisz im możliwość prawidłowego oddychania i funkcjonowania.

Miękki pędzel

W przypadku niektórych roślin, które nie mają dużych, gładkich liści, użycie ściereczki z mikrofibry może być bardzo trudne. W takim przypadku dobrze sprawdza się użycie miękkiego pędzla do usuwania kurzu z roślin. Delikatnie usuń kurz z liści za pomocą pędzla, uważając na to, aby nie uszkodzić wystających części rośliny.

Sprężone powietrze

Niektóre rośliny mogą mieć drobne włoski, a nawet kolce, dlatego użycie szmatki lub pędzla może okazać się nieskuteczne. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem jest lekkie spryskanie rośliny sprężonym powietrzem. Sprężone powietrze może skutecznie zdmuchnąć kurz i brud. Tego typu produkty możesz dostać w każdym sklepie budowlanym lub w lepiej zaopatrzonych kwiaciarniach.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart