Rośliny doniczkowe do zacienionych miejsc | Plantastick
blank

Rośliny doniczkowe do zacienionych miejsc

Od zawsze uczono nas, że rośliny nie przetrwają bez światła słonecznego. Jednak, choć jest w tym trochę prawdy, trzeba też przyznać, że niektóre gatunki roślin nie potrzebują do szczęścia pełnego słońca. Wiele odmian roślin lubi cień — zarówno całkowity, jak i częściowy, co oznacza, że istnieją rośliny, które w połączeniu z nowoczesną podpórką upiększą Twoje pozbawione słońca wnętrza.

Dlaczego warunki oświetleniowe są tak ważne?

Znajomość warunków oświetleniowych jest niezbędna przy sadzeniu roślin w pomieszczeniach, ponieważ mają one różne potrzeby. Jedna roślina może dobrze rosnąć w pełnym cieniu, a inna nie. Aby roślina mogła przetrwać, należy zawsze sprawdzić jej potrzeby dotyczące oświetlenia. Oto najpopularniejsze rośliny nadające się do słabo oświetlonych po części domu.

1.   Maranta leuconeura

Maranta leuconeura, znana również jako roślina modlitewna to gatunek, który idealnie nadaje się do pomieszczeń, w których brakuje światła.

Maranty to niskie rośliny cieniolubne. Te delikatne rośliny mają szerokie, owalne liście z paskami w kolorze różowo-czerwonym z ciemnozielonymi plamami. Pielęgnacja tego gatunku roślin nie jest wymagająca. Maranty potrzebują jedynie dobrego drenażu i lekko wilgotnej gleby. Nie przepadają też za bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i najlepiej rosną w miejscach zacienionych i ciepłych, ale mogą tolerować niewielkie nasłonecznienie. Rośliny te są naprawdę wyjątkowe, ponieważ po zapadnięciu zmroku ich liście składają się w taki sposób, jakby były ludzkimi dłońmi pozującymi do modlitwy — stąd właśnie ich potoczna nazwa.

2.   Sansevieria trifasciata

Sansevieria jest popularnym wyborem do pomieszczeń słabo oświetlonych. Potocznie znana jest także pod nazwą Języki Teściowej lub Wężowiec, jest to wytrzymała roślina, która dobrze przystosowuje się do warunków panujących w pomieszczeniach. Ma sztywne, wyrastające prosto z ziemi liście, które posiadają naprawdę silne właściwości oczyszczające powietrze. Właśnie z tego względu jest to gatunek, który szczególnie nadaje się do sypialni. Pielęgnacja tych roślin jest bardzo prosta. Pozostają one zdrowe, nawet jeśli nie są podlewane przez wiele tygodni.

3.   Skrzydłokwiat (Spathiphyllum spp.)

Skrzydłokwiaty to piękne, niewymagające szczególnej pielęgnacji rośliny o białych kwiatach, rosnące w pomieszczeniach słabo oświetlonych. Większość skrzydłokwiatów osiąga naprawdę pokaźne rozmiary, z tego względu często hodowane są jako rośliny podłogowe, jednak jeśli skrzydłokwiat będzie odpowiednio przycinany z powodzeniem może stać na biurku czy szafce. Pielęgnacja skrzydłokwiatów jest niezwykle łatwa, z uwagi na to, że jest to roślina, której praktycznie nie da się przelać, a ponadto wykształcił sobie świetny sposób komunikacji ze swoim właścicielem, w formie opuszczania liści do dołu, kiedy tej wody mu brakuje.

4.   Zamioculcas zamiifolia

Zamioculcas ma grube i mięsiste liście, które wyróżniają się swoim wyglądem i kolorem na tle innych gatunków. Zamioculcasy są odporne na suszę i mogą przetrwać nawet po kilku dniach zaniedbania. Ponadto akceptują warunki słabego oświetlenia. Pielęgnacja tych roślin nie jest trudna. Nie wymagają one żadnego szczególnego rodzaju gleby ani codziennego podlewania.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart