Rośliny doniczkowe do łazienki - Plantastick
blank

Rośliny doniczkowe do łazienki

Rośliny doniczkowe to niezwykła dekoracja wielu mieszkań. Rzadko jednak zdarza się, aby rośliny wykorzystywane były do aranżacji wnętrza łazienki. To błąd. Żywe rośliny mogą skutecznie ocieplić jej wnętrze.

W łazienkach panują jednak specyficzne warunki. Wysoka wilgoć, zazwyczaj dość wysoka temperatura, no i mały dostęp do światła. Takie warunki dla wielu roślin mogą być ciężkie, a niekiedy wręcz niedopuszczalne. Właśnie dlatego nie wszystkie gatunki roślin poradzą sobie w tak specyficznym pomieszczeniu, jakim jest łazienka.

Jednak spokojnie. Istnieją rośliny, które świetnie odnajdą się w tych dość niestandardowych warunkach.

Czy hodowla roślin w łazience może się udać?

Wiele osób podchodzi sceptycznie do posiadania roślin w łazience. Z góry uważają, że to pomieszczenie spisuje roślinę na straty. Takie osoby w wielu przypadkach są skutecznie zniechęcone już wcześniejszymi niepowodzeniami na tym polu. Nie należy się jednak bać uprawy roślin w łazience. Podstawą jest dobór odpowiednich roślin. W łazience najczęściej jest stosunkowo ciemno, wilgotno i ciepło. Wybierając rośliny do łazienki, musimy postawić na takie gatunki, które świetnie odnajdą się w takich warunkach.

Jakie rośliny nadają się do łazienek?

Wiele roślin świetnie odnajduje się w warunkach, które panują w łazience. Decydując się na zakup gatunku przeznaczonego do łazienki, warto rozważyć takie rośliny jak paprocie, które dobrze rosną w donicach zwisających z sufitu lub stojących na wysokich regałach. Doskonałą propozycją są również różnego rodzaju pnącza, które świetnie wyglądają na lustrach, przy oknach lub podwieszone pod sufitem w wiszących doniczkach. Pnącza potrzebują jednak dobrego wsparcia. Świetnie w tym celu sprawdzą się różnego rodzaju podpory dla pnączy np. drabinka dla roślin.

Gatunki roślin do hodowli w łazience

Pierwszym gatunkiem roślin, który idealnie sprawdzi się w łazience, jest skrzydłokwiat, czyli roślina o pięknych, zielonych, lśniących liściach i wznoszących się na nich wyjątkowych białych kwiatach. Skrzydłokwiat świetnie sprawdzi się w łazience z małym dostępem do światła. Ten kwiat lubi być odpowiednio nawodniony, jednak nie przejmuj się! Jeśli zdarzy się tak, że będzie miał za mało wody, sam da Ci o tym znać! Jego liście po prostu zaczną opadać.

W wilgotnej, ale niezbyt widnej łazience, świetnym rozwiązaniem jest hodowanie urokliwej widliczki Martensa. Roślina ta z wyglądu przypomina paproć. Świetne rozwija się w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach.

W łazience sprawdzi się też bluszcz! To roślina mało wymagająca, łatwa w uprawie i bardzo dekoracyjna. Najczęściej spotykanym gatunkiem jest bluszcz pospolity o klasycznych, zielonych, trójklapowych liściach i długich pędach.

Skoro wiemy, jakie kwiaty wybrać, dowiedzmy się również tego, jakich unikać. W łazience na pewno nie sprawdzą się sukulenty i kaktusy. Takie rośliny nie przystosowują się do warunków panujących w łazience – mogą chorować, a nawet obumierać z powodu nadmiaru wilgoci.

Oczywiście, jeśli myślisz o umieszczeniu w łazience roślin, musisz także o nie właściwie dbać. Odpowiednia pielęgnacja to klucz do sukcesu.

Pielęgnacja roślin w łazience

Chcąc, aby rośliny w łazience cieszyły swoim wyglądem, należy o nie odpowiednio dbać. Podstawą jest ich odpowiednie nawadnianie, dobór odpowiedniej wielkości doniczki oraz odpowiedniego rodzaju gleba dostosowana do wymagań rośliny.

Ważne jest również to, aby rośliny ustawić w odpowiednim miejscu. Nie mogą być one narażone na działanie środków chemicznych. Ustawiamy je z dala od nich. Warto pamiętać również o tym, aby naszą roślinkę ustawić w takim miejscu, aby nie utrudniały one w codziennym użytkowaniu łazienki. Funkcjonalność to priorytet.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart