Przesadzanie roślin doniczkowych - najważniejsze informacje | Plantastick
blank

Przesadzanie roślin doniczkowych – najważniejsze informacje

Miłośnicy roślin doniczkowych doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jedną z najważniejszych kwestii ich pielęgnacji, jest ich przesadzanie. Zapewnienie roślinie doniczkowej odpowiednich warunków do wzrostu jest wartością nadrzędną. Z reguły młode rośliny przesadza się co rok. Starsze nieco rzadziej. Właściciele kwiatów doniczkowych wiedzą, że źle przesadzona roślina może obumrzeć. Jak zatem przesadzać kwiaty doniczkowe we właściwy sposób?

Po czym poznać, że roślinę doniczkową, należy przesadzić?

Wiele osób zastanawia się, po czym poznać, że roślina powinna zostać przesadzona. Na szczęście istnieją wyraźne symptomy, które sugerują, że wykonanie tego zabiegu jest zalecane. Jakie to symptomy?

Jednym z takich symptomów jest częste przewracanie się doniczki z kwiatem, a także wystawanie z doniczki korzeni rośliny. Zarówno od góry doniczki, jak i przez otwory w dnie doniczki. Zdecydowanie symptomy te można zauważyć na pierwszy rzut oka i nie warto ich ignorować.

Kolejny symptom jest taki, że po podlaniu rośliny cała woda spływa do podstawki znajdującej się pod doniczką. Sugeruje to, że całe wnętrze doniczki wypełnione jest korzeniami. Z tego powodu woda nie jest zatrzymywana przez glebę.

Symptomem mówiącym o tym, że roślinę należy przesadzić, jest również tracenie przez nią zieleni liści, opadanie ich, a także brak nowych przyrostów.

Tworzenie się na glebie w doniczce skorupy bądź nieestetycznego osadu także sugeruje, że roślina powinna zostać przesadzona.

Warto również przesadzić rośliny nowe, aby uniknąć rozprzestrzenienia się ewentualnych chorób lub szkodników, a także, aby zapewnić roślinie optymalne warunki do wzrostu.

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?

Marzec to zazwyczaj najlepszy czas na przesadzanie roślin doniczkowych. W tym miesiącu większość roślin kończy okres zimowego spoczynku i wchodzi w okres wegetacji. To wtedy rośliny doniczkowe najlepiej radzą sobie ze stresem związanym z przesadzaniem.

Jaką wybrać doniczkę?

Rośliny przesadza się do doniczki nieco większej niż poprzednia. Zbyt duża doniczka, tak samo, jak zbyt mała nie jest korzystnym rozwiązaniem dla roślin doniczkowych.

Każda doniczka powinna mieć otwór w dnie, aby nadmiar wody mógł swobodnie spływać. Woda, która pozostaje na dnie doniczki bez drenażu, może spowodować gnicie korzeni.

Należy pamiętać o tym, aby w donicy umieścić glebę dostosowaną do potrzeb rośliny.

Jak poprawnie przesadzić roślinę doniczkową?

Na kilka godzin przed przesadzeniem rośliny warto ją dobrze podlać. Ułatwi to usunięcie rośliny ze starej doniczki. Po wyjęciu rośliny z doniczki należy sprawdzić stan korzeni. Zwarte i poskręcane korzenie należy lekko poluzować. Obumarłe lub zgniłe korzenie przycinamy. Robimy to bardzo uważnie. Przed umieszczeniem rośliny w nowej doniczce dno pojemnika należy przykryć cienką warstwą drenażu (na przykład gruboziarnisty żwir lub keramzyt). Następnie należy rozprowadzić cienką warstwę ziemi, umieść bryłę korzeniową w doniczce i wypełnić ją ziemią po sam brzeg.

Na koniec ziemię delikatnie ubijamy i obficie podlewamy. Świeża gleba jest zwykle bogata w składniki odżywcze, więc nawożenie w trakcie przesadzania jest niepotrzebne.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart