Posiadanie roślin w domu wiąże się z ich odpowiednią pielęgnacją. Aby dobrze się rozwijały, potrzebują odpowiedniego podlewania. Poznaj fakty i mity na jego temat.
Kiedy podlewać rośliny?
Rośliny doniczkowe, które możesz trzymać w domu, wymagają stale wilgotnego, ale nigdy mokrego podłoża. W praktyce oznacza to tyle, że musisz utrzymać dolne partie wilgotne, a tym górnym dać odpowiednio długi czas, aby mogły wyschnąć. Zawsze sprawdzaj stan podłoża, zanim zaczniesz podlewać. Najlepiej zrobisz to, gdy wsuniesz palec do ziemi i sam ocenisz stan nawodnienia przez dotyk. Jeśli drobinki ziemi przykleiły się do twojego palca po jego wyciągnięciu, oznacza to, że podłoże jest mokre. Jeśli zaś jest czysty, musisz podlać roślinę. Możesz także stosować różne akcesoria do uprawy roślin, które pomogą ci w odpowiedniej pielęgnacji. W podlewaniu pomogą ci na przykład sondy.
Jaką wodę wybrać do podlewania roślin?
Do podlewania swoich roślin wybieraj wodę wolą od uzdatniaczy jak na przykład chlor, minerałów, ponieważ wytrącają się z nich szkodliwe dla roślin sole oraz substancji toksycznych. Woda destylowana, deszczówka, lub woda przefiltrowana będzie najlepszym wyborem. Deszczówka jest nie tylko idealnym płynem do podlewania roślin, ale ponadto posiada także korzystne dla nich substancje jak fosfor. Pozyskiwana musi być jednak z odpowiedniego źródła. Jeśli weźmiesz ją z centrum miasta, z pierwszego opadu, będzie ona mocno zanieczyszczona. Najlepszym miejscem do jej pozyskania będą tereny niezurbanizowane, daleka od centrów miast.
Czy do podlewania wystarczy sama woda?
Jeśli twoim celem jest tylko nawodnienie rośliny, to tak, sama woda zdecydowanie wystarczy, aby poziom nawodnienia rośliny był odpowiedni. Pamiętaj jednak, że podlewania to idealny moment, aby dostarczyć swoim roślinom niezbędnych stymulatorów wzrostu oraz substancji odżywczych. W trakcie wzrostu warto do wody dodawać nawozy i odżywki odpowiednio z zaleceniami producenta tego specyfiku oraz zgodnie z wymaganiami danego gatunku. Zwracać również uwagę na to, aby nie nawozić roślin, u których korzenie oraz podłoże są całkowicie suche. Przez nagłe i szybkie przyswojenie azotu mogą one ulec uszkodzeniu. W tej sytuacji należy najpierw podlać roślinę, odczekać kilka godzin, aby woda mogła rozejść się równomiernie po substracie oraz nawilżyć korzenie, a dopiero później podlać jeszcze raz mniejszą ilością wody z nawozem.
Jak podlewać rośliny — klasycznie czy do podstawki?
Technika, jaką będziesz podlewać swoje rośliny, zależeć będzie od twoich umiejętności i doświadczenia. Nie istnieje bezwzględna zasada, która odpowiedziałaby na pytanie, czy podlewać rośliny od dołu, czyli lejąc wodą do podstawki, czy klasycznie, bezpośrednio do podłoża od góry.
Istnieje jednak kilka przesłanek, w których należy wykorzystywać konkretną metodę:
- Wiele paproci, begonie, rośliny, które posiadają welurowe liście oraz większość o intensywnym wybarwieniu nie toleruje wody stojącej na liściach. Podlewając je do doniczki, unikniesz niezamierzonego zamoczenia ich powierzchni.
- Od góry łatwiej będzie ci się podlewać duże okazy roślin, posadzone w dużych pojemnikach. Mimo wszystkich głosów nie będzie w tym nic złego. Pamiętaj, tylko aby nadmiar wody mógł swobodnie odpłynąć dolnymi otworami drenażowymi. Dopiero wtedy możesz odstawić roślinę na podstawkę bądź do osłonki. Unikniesz dzięki temu sytuacji, w której roślina będzie stała w wodzie. Jeśli w trakcie tego zabiegu zalejesz liście rośliny, nie zapomnij o ich wytarciu.
Zanim zakupisz konkretną roślinę, zapoznaj się z jej wymaganiami. Sprawdź takie, czy do jej hodowli nie będą potrzebne inne akcesoria jak podpórki dla pnączy, które ułatwią wzrost gatunkowi.