Nawożenie roślin doniczkowych - dlaczego warto? - Plantastick
blank

Nawożenie roślin doniczkowych – dlaczego warto?

Być może słyszałeś o konieczności nawożenia roślin doniczkowych, jednak jeśli jesteś początkującym miłośnikiem roślin, możesz nie wiedzieć kiedy, dlaczego i jak to robić. Nie obawiaj się, nawożenie roślin domowych może być proste… oto co musisz wiedzieć.

Dlaczego warto nawozić?

Aby rośliny doniczkowe mogły zachować pełnię zdrowia i prezentować się jak najlepiej, należy je nawozić. W naturze rośliny mają możliwość pobierania niezbędnych składników odżywczych, których potrzebują, aby dobrze się rozwijać. Rośliny domowe są odcięte od świata zewnętrznego, więc nie mają dostępu do wszystkich składników mineralnych i witamin, które w naturze występują w postaci rozkładających się substancji roślinnych i innych naturalnych elementów.

Rośliny w domu są zależne od ciebie, gdyż to ty musisz dostarczyć im tych składników odżywczych! Podlewanie roślin z czasem wypłukuje składniki odżywcze z gleby, więc to do ciebie należy zadanie uzupełnienia niezbędnych minerałów, których rośliny potrzebują, aby rosnąć bujnie i zdrowo!

Kiedy należy nawozić rośliny?

Nawożenie to świetny sposób na utrzymanie zdrowia rośliny. Właściwy czas na nawożenie to ten, kiedy masz już dobrze rozwiniętą, zdrową roślinę i chcesz ją utrzymać w takim stanie.

W teorii zasadą jest nawożenie wiosną i latem oraz ograniczanie nawożenia jesienią i zimą. Wynika to z faktu, że w polskich warunkach to właśnie w czasie wiosny i lata rośliny wchodzą w etap aktywnego wzrostu, co oznacza, że ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze znacząco się zwiększa.

Tak naprawdę wszystko zależy od gatunku rośliny i warunków, jakie zapewnia jej dom. Rośliny domowe o charakterze tropikalnym mogą rosnąć przez cały rok w odpowiednich warunkach, więc jeśli twoje rośliny tropikalne ciągle wypuszczają nowe pędy, śmiało możesz kontynuować nawożenie.

Podział roślin na nawożenie — szybko i wolno rosnące gatunki

Zalecamy nawożenie roślin domowych co dwa tygodnie, w okresie, gdy roślina aktywnie rośnie. Niektóre rośliny rosną szybko i będą wymagały częstszego nawożenia. Warto jednak pamiętać, aby zawsze rozcieńczyć nawóz zgodnie z zaleceniami producenta. Dotyczy to wszystkich nawozów płynnych.

Spośród wszystkich gatunków roślin szybko rosnących, wymiany te, które najczęściej możemy znaleźć w domowych ogrodach:

 • Epipremnum złociste
 • Filodendron
 • Syngonium
 • Cerpegia woodii
 • Begonia
 • Wszystkie gatunki monstery
 • Fikus

W przypadku wolniej rosnących roślin domowych najlepiej jest nawozić je raz na 1-2 tygodnie podczas sezonu intensywnego wzrostu. W okresie jesienno-zimowym niektórzy całkowicie rezygnują z nawożenia, jednak nie polecamy całkowicie zaprzestać, a jedynie zmniejszyć częstotliwość. Bardzo dobrze sprawdzają się  nawozy płynne (odpowiednio rozcieńczone, zgodnie z informacją od producenta). Jeśli jednak wolisz użyć kompostu organicznego, to nałóż jego górną warstwę na glebę i delikatnie wprowadź kompost do gleby, a następnie dokładnie podlej.

Spośród wszystkich gatunków roślin wolno rosnących, wymiany te, które najczęściej możemy znaleźć w domowych ogrodach:

 • Grubosz jajowaty
 • Hoya
 • Roślina ZZ
 • Sansewieria
 • Bromelia
 • Wszelkie gatunki kaktusów
 • Wszelkie gatunki sukulentów

Jeżeli jeszcze zastanawiasz się, czy warto nawozić rośliny doniczkowe, podpowiadamy — warto tylko wtedy, jeżeli zależy Ci na gęstej i pięknej domowej dżungli.

W naszej ofercie znajdziesz nawozy płynne w saszetkach od Plantlover, które pokochało wielu. Różne rodzaje pozwolą Ci wybrać ten najodpowiedniejszy do sytuacji panującej w domowej dżungli.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart