Mech jako wypełnienie palików do pnączy | Plantastick
blank

Mech jako wypełnienie palików do pnączy

Jeśli jesteś roślinomaniakiem z całą pewnością nie raz się z nim spotkałeś. Jednak czy nazwa Mech Sphagnum coś Ci mówi?

Wykorzystywany w hodowlach nowych pędów, w produkcji różnego rodzaju podłoży, ale także jako innowacyjny zamiennik standardowego palika do roślin! Dowiedz się, dlaczego podpórka z mchem Sphagnum to rozwiązanie, które pozwoli twoim roślinom rosnąć lepiej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Czym jest mech Sphagnum?

Mech Sphagnum to martwa i rozkładająca się materia mchu torfowca, która osiada na dnie torfowiska. Mech torfowy jest wydobywany z dna i jest postrzegany jako wartościowy element każdego podłoża, z uwagi na zawartość martwej materii organicznej, która dla roślin jest doskonałym źródłem składników niezbędnych do szybkiego wzrostu.

Mech Sphagnum ma właściwości doskonałej absorpcji (wchłaniania) wody, a przy tym szybkiego wysychania i oddawania zmagazynowanych pyłów do atmosfery w postaci pary wodnej. W podłożach do roślin wykorzystuje się go do napowietrzania całej mieszanki.

Dlaczego palik z mchu Sphagnum?

Niektóre gatunki roślin w swoim rodzimym środowisku są naturalnymi  wędrowcami i wykorzystują swoje silne korzenie powietrzne, aby przylgnąć do szorstkiej kory wysokich drzew lasu deszczowego. W ten sposób nie tylko zyskują zdolność rozrastania się w górę i wyłapywania promieni słonecznych, ale także pobierają wilgoć z atmosfery.

Palik z mchu Sphagnum to w zasadzie pionowa podpórka, wypełniona mchem, którą umieszcza się bezpośrednio w doniczce z rośliną. Jego naturalna powierzchnia daje korzeniom roślin pnących doskonałe podłoże, którego mogą się chwycić, odciążając swoją łodygę od ciężaru często dużych liści. Klasyczne paliki do roślin lub druciane kratki świetnie nadają się do podtrzymywania pionu, jednak palik z mchem pozwala na wytworzenie maksymalnie naturalnych warunków.

Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom absorpcyjnym mech Sphagnum doskonale kontroluje cyrkulację wody między podłożem a atmosferą wokół Twojej rośliny. Tego typu palik świetnie sprawdzi się w domach, w których powietrze jest wyjątkowo suche, a także do lepszego wzrostu roślin, które uwielbiają wilgotne i ciepłe powietrze.

Jeżeli liście Twoich mają suche końcówki, marszczą się lub zwijają koniecznie musisz spróbować zamienić ich standardowe podpórki do roślin an takie z mchem Sphagnum — z całą pewnością odwdzięczą Ci się szybki i bardzo satysfakcjonującym wzrostem.

Jak zamontować palik z mchem Sphagnum?

Suchy mech delikatnie rozdziel palcami i umieść w misce z letnią wodą. Całość pozostaw do momentu, aż mech dobrze napęcznieje. Po około 30 minutach odsącz mech z nadmiaru wody i umieść go ciasno wewnątrz specjalnej podpórki.

Zanim zamontujesz nowy palik, upewnij się, że Twoja roślina nie wymaga przesadzenia do większej doniczki. Jeśli roślina jest w wystarczająco dużej donicy, a jej korzenie nie są zbyt gęste, możesz zainstalować palik z mchem bez przesadzania.

Umieść plik stabilnie w ziemi, bezpośrednio za główną łodygą. Rób to bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni znajdujących się w doniczce.

Następnie przymocuj roślinę do nowego palika. Możesz zauważyć, że kilka pędów jest dłuższych i bardziej wytrzymałych niż inne. Te grubsze łodygi podtrzymują kilka dużych liści i mogą mieć kilka gałązkowych korzeni powietrznych. Właśnie od tego typu pędów zacznij mocowanie rośliny do palika. Wykorzystaj specjalne rzepy do mocowania, aby nie naruszyć delikatnych struktur łodyg, liści i korzeni powietrznych. Na koniec wlej niewielką ilość wody do górnej części palnika, tak aby maksymalnie nawilżyć mech znajdujący się jego wnętrzu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart