Jak zadbać o rośliny wiosną? | Plantastick
blank

Jak zadbać o rośliny wiosną?

Gdyby rośliny umiały się przeciągać i ziewać z pewnością zrobiłyby to na przełomie kwietnia i maja, kiedy słoneczne dni pukają do okien. Po długiej zimie, w której rośliny wegetowały, przyszedł czas na nową wiosenną energię i chęć do życia. Dni stają się dłuższe i cieplejsze, a ciepłe promyki coraz chętniej muskają stęsknione za słońcem liście. To z pewnością napawa je szczęściem. My też cieszymy się ze słonecznych, wiosennych dni. Ponieważ kochasz swoje rośliny i jesteś odpowiedzialny za te małe ekosystemy, oto kilka punktów, których nie może zabraknąć w wiosennej pielęgnacji Twoich roślin doniczkowych.

1.   Przesadzanie

Wiosna to świetny czas na to, aby sprawdzić, czy Twoje rośliny doniczkowe nie mają za ciasnych doniczek. Zbyt mała doniczka uniemożliwi poprawny wzrost roślinie i może sprawić, że będzie chorować. Przede wszystkim sprawdź, czy korzenie nie wystają z dziurek na spodzie doniczki. Jeśli tak jest, koniecznie musisz powiększyć tej roślinie doniczkę. Nie tylko na szerszą, ale na wyższą. Roślina mogła także bardzo się rozrosnąć i wówczas też potrzebne jest przesadzenie. 

2.   Kontrola gleby

Jeśli twoja gleba wydaje się krucha i nie wchłania łatwo wody, być może nadszedł czas na odświeżenie całej mieszanki doniczkowej (a nie tylko wierzchniej warstwy gleby).  Pozwala to na dostarczenie roślinie odpowiednich składników odżywczych zawartych w glebie. Dla lepszego wzrostu rośliny warto kupić glebę specjalną, przeznaczoną do konkretnego gatunku roślin. Lepszej jakości gleba to dobra inwestycja.

3.   Nawożenie

Jest to rozszerzenie kontroli stanu gleby. Wiele roślin przechodzi w stan uśpienia w miesiącach zimowych, więc wiosna to doskonały czas, aby je nakarmić, gdy przygotowują się do nowego wzrostu. Dobrym rozwiązaniem są płynne nawozy, które dodajemy do wody do podlewania. Dzięki zastosowaniu odpowiednich nawozów roślina nie tylko otrzymuje potrzebne jej składniki odżywcze, ale także gleba staje się zdrowsza, co pomaga w jej naturalnej obronie przed szkodnikami i chorobami.

4.   Zadbaj o liście

Usuń słabe i zwiędłe liście — zabierają niepotrzebną energię do wzrostu zdrowych liści. Może to również eliminować nosicieli choroby. Dodatkowo niektóre rośliny czerpią korzyści z częstego przycinania – pomaga im to zachować lepszy kształt.

Innym sposobem na wiosenne posprzątanie roślin jest odkurzanie ich liści. Rośliny mają ładunek statyczny i przyciągają cząsteczki kurzu. Dlatego niektóre rośliny mogą być bardzo zakurzone — aktywnie usuwają fizyczne cząsteczki kurzu z otaczającego je powietrza! Jednak te cząsteczki kurzu mogą z czasem gromadzić się na powierzchni roślin i zatykać ich pory, które mają kluczowe znaczenie dla wielu funkcji roślin: umożliwiają przechodzenie tlenu podczas oddychania, dwutlenku węgla podczas fotosyntezy i pary wodnej podczas transpiracji. Kiedy są zatkane kurzem, te bardzo ważne wymiany gazowe nie mogą przebiegać tak wydajnie, jak powinny. Dlatego należy regularnie przecierać liście zwilżoną ściereczką. Warto też przy okazji sprawdzić czy roślina nie ma szkodników. W okresie zimowym, kiedy powietrze jest bardziej suche, a w mieszkaniu grzeją kaloryfery, ładniej złapać roślinie niepożądanych przyjaciół. Zweryfikuj to i zastosuj oprysk przeciwko szkodnikom.

Niektóre rośliny, aby ładnie i zdrowo rosły mogą wymagać podpórek do kwiatów. Kupisz je w naszym sklepie w różnych kształtach i rozmiarach. Z pewnością wspomogą wzrost rośliny a dodatkowo będą piękną i nowoczesną  dekoracją.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart