Marzysz o domu przepełnionym zielenią, ale nie bardzo wiesz, od czego zacząć? Czy przesadzanie, mieszanie ziemi doniczkowej, nawilżanie to dla Ciebie tajemnice?
Oto dobra wiadomość — podstawowe praktyki dotyczące bujnych i zdrowych roślin doniczkowych wcale nie są skomplikowane, a gdy już się ich nauczysz, są jak jazda na rowerze — nigdy ich nie zapomnisz.
Przebiegnijmy razem przez ABC domowej dżungli
Dozowanie światła i ciepła
Światło to pierwszy składnik w przepisie na piękne rośliny. W domu należy rozróżnić światło zimowe i letnie — to pierwsze jest bardziej stonowane niż drugie, dlatego te rośliny, które zimą trzeba przybliżyć do okna, latem należy odsunąć, aby uniknąć poparzeń.
Kiedy dni w miesiącach jesiennych zaczynają się skracać, warto przenieść rośliny bliżej okien, aby mogły wykorzystać te kilka godzin dostępnego światła słonecznego. Jeśli znajdują się one w słabo oświetlonych miejscach, można to zrekompensować sztucznym oświetleniem, umieszczając świetlówki lub lampy o określonej temperaturze barwowej dla wzrostu roślin.
Ta sama koncepcja, ale odwrócona, dotyczy źródeł ciepła, takich jak grzejniki lub grzałki. Rośliny ich nie lubią: przed uruchomieniem ogrzewania przenieś je w miejsce, gdzie bezpośrednie ciepło nie może ich dosięgnąć.
Należy pamiętać, że obecność kurzu na liściach może być przeszkodą w absorpcji światła, dlatego zaleca się okresowe czyszczenie liści zwykłą szmatką zwilżoną wodą.
Gleba do doniczek
Przygotowanie gleby specjalnie dla każdej rośliny ma zasadnicze znaczenie dla ich zdrowia: rośliny lubiące wilgoć dobrze radzą sobie w glebie zmieszanej z torfem, który dłużej zatrzymuje wodę, natomiast kaktusy i wszystkie rośliny, które nie lubią, gdy ich korzenie są nasączone wodą, wolą podłoże z gleby zmieszanej z piaskiem lub materiałem obojętnym, takim jak drobny żwir.
Unikaj stosowania uniwersalnej ziemi doniczkowej. Zawsze należy ją dostosować i modulować w zależności od konkretnych potrzeb rośliny. Postaw na gotowe podłoża przeznaczone do konkretnych gatunków roślin. Dzięki temu zyskasz pewność, że gleba, którą wykorzystasz w sadzeniu rośliny, zapewni jej odpowiednie warunki do pięknego wzrostu.
Jak zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza?
Czynnikiem ściśle związanym z podlewaniem, który jest niezwykle ważny dla dobrego samopoczucia roślin domowych, jest wilgotność powietrza. Wiele roślin domowych w rzeczywistości lubi poziom wilgotności między 70% a 90%, co jest niemożliwe do utrzymania w pomieszczeniach.
Można to skorygować, umieszczając rośliny w pobliżu nawilżacza lub umieszczając w podstawkach kulki keramzytu nasączone wodą, których odparowanie pomoże stworzyć wilgotną chmurę wokół rośliny.
Latem, a w każdym razie gdy temperatura utrzymuje się powyżej 20 stopni, można, zamiast tego spryskiwać liście wodą za pomocą zwykłego spryskiwacza.
Jak nawozić rośliny?
Jeśli chodzi o nawóz, to można go stosować w okresie największego wzrostu rośliny, czyli od marca do września. Powinien być dobrany do konkretnych potrzeb: dla roślin zielonych, kwitnących, storczyków, kaktusów… Zawsze pamiętaj, aby rozcieńczyć produkt, zwykle płynny, i nigdy nie stosować go w czystej postaci; postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi rozcieńczania podanymi na etykiecie.