Jak rozmnażać rośliny doniczkowe? | Plantastick
blank

Jak rozmnażać rośliny doniczkowe?

Rośliny z natury są przystosowane do wzrostu i rozmnażania. I choć może to wydawać się trudnym zadaniem, w zależności od rodzaju rośliny, którą chcemy rozmnożyć, może być to naprawdę banalnie proste.

Niezależnie od tego, czy chcesz powiększyć swoją własną kolekcję, czy podzielić się miłością z przyjaciółmi, rozmnażanie jest niedrogim i łatwym sposobem na uzyskanie nowych roślin z istniejącej kolekcji.

Jak zacząć rozmnażać rośliny?

Przystępując do rozmnażania roślin, należy pamiętać, że sukces nie jest gwarantowany, więc nie należy się zniechęcać, jeśli niektóre sadzonki nie przetrwają.

Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, aby rozmnażanie zakończyło się sukcesem:

  • Wybierz najzdrowszą roślinę. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy macie roślinę, którą próbujecie uratować poprzez jej rozmnożenie. W tym przypadku naprawdę nie masz nic do stracenia.
  • Rozmnażanie jest najbardziej efektywne w cieplejszych miesiącach, kiedy rośliny są w aktywnym okresie wzrostu.
  • Upewnij się, że roślina została podlana kilka dni przed planowanym rozmnażaniem, aby była dobrze nawodniona.
  • Woda deszczowa lub destylowana jest idealna do użycia podczas rozmnażania.
  • Weź więcej sadzonek, niż potrzebujesz, ponieważ nie wszystkie się przyjmą.
  • Traktuj sadzonki delikatnie, gdy oddzielasz je od pierwotnej rośliny.
  • Pamiętaj, aby nie przesadzać z podlewaniem lub umieszczać w zbyt dużej doniczce, kiedy Twoje szczepki wypuszczą pierwsze korzenie.
  • Trzymaj młode rośliny w ciepłym, jasno oświetlonym miejscu, bez bezpośredniego światła słonecznego.

Najpopularniejsze techniki, które pomogą Ci rozmnażać rośliny jak zawodowiec

Poniżej przedstawiamy technik, które są odpowiednie dla większości odmian roślin doniczkowych.

Sadzonki pędowe

Jest to prawdopodobnie najbardziej powszechna technika rozmnażania. Używając czystego sekatora, przytnij łodygę pod kątem 45 stopni, upewniając się, że ma ona około dziesięciu centymetrów długości i zawiera kilka liści oraz jeden lub dwa węzły (są to zgrubienia na łodydze, często obok liścia lub pędu bocznego).

Większość roślin tropikalnych możesz umieścić bezpośrednio w doniczce wypełnionej świeżą mieszanką doniczkową, specjalną mieszanką do sadzonek lub mchem torfowcem, albo w szklanym naczyniu wypełnionym wodą. Wodę należy zmieniać co najmniej raz w tygodniu i pamiętać o usuwaniu martwych liści lub zgniłych łodyg.

W przeciwieństwie do roślin tropikalnych większość sadzonek kaktusów i sukulentów po ucięciu, przed umieszczeniem w grubej, piaszczystej mieszance doniczkowej, należy pozostawić na kilka dni, tak aby ścięty koniec delikatnie obeschł. Dzięki temu, że sadzonka zasklepi się, zmniejszy się prawdopodobieństwo, że zostanie zainfekowana pasożytem lub grzybem, atakującym rośliny.

Trzymaj w jasnym miejscu w pobliżu okna z widokiem na niebo i bez bezpośredniego słońca. Pojawienie się nowych korzeni może trwać do sześciu tygodni, więc bądź cierpliwy.

Podział

Gdy rośliny są już wystarczająco duże, można je łatwo podzielić, tworząc dwie lub więcej roślin. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną, aby nowe rośliny zaczęły rosnąć po przesadzeniu. Aby rozpocząć, wyjmij oryginalną roślinę z doniczki. Chwyć roślinę obiema rękami i delikatnie spróbuj ją oderwać. Jeśli to się nie uda, usuń ziemię i spróbuj ponownie lub użyj noża, aby ostrożnie oddzielić korzenie. Następnie wystarczy włożyć każdy nowy podział do świeżej doniczki i uzupełnić ją nową mieszanką. Przez kilka tygodni należy delikatnie traktować nowe rośliny, podlewając je regularnie i chroniąc przed bezpośrednim działaniem światła. Warto także podeprzeć roślinę atrakcyjną podpórką.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart