Jak przygotować swoją domową dżunglę do wiosny? - Plantastick
blank

Jak przygotować swoją domową dżunglę do wiosny?

Nadejście wiosny, a wraz z nią, pięknej pogody to idealny czas na przeprowadzenie porządków w swojej domowej dżungli. Oto kilka czynności, które koniecznie musisz wykonać, aby Twoje rośliny w jak najlepszym stanie rozpoczęły czas najintensywniejszego wzrostu w roku.

Wraz z końcem zimy wiele odmian wymaga szczególnej pielęgnacji, aby znów nabrały wigoru. Konieczne uzbrój się w nowe doniczki, ziemię do doniczek, nawozy i narzędzia ogrodnicze, aby przeprowadzić sadzenie, przesadzanie, obcinanie martwych pędów i liści.

Oczyść liście i wpuść światło

Wraz z nadejściem pięknych, słonecznych dni warto częściej otwierać okna, aby umożliwić wymianę powietrza, wpuszczać słońce i światło, a tym samym jeszcze bardziej pobudzić proces fotosyntezy u roślin domowych.

Jest to również dobry moment, aby oczyścić liście wilgotną szmatką z kurzu lub innych zanieczyszczeń. Odmiany bardziej odporne lub balkonowe możesz również spryskać wodą lub zafundować im chłodny prysznic.

Przycinanie roślin

Usuń z roślin suche liście, łodygi i wszelkie inne rodzaje przesuszenia, aby mogły się zregenerować i rozpocząć wegetację. Dotyczy to zarówno wiosennej pielęgnacji roślin wewnątrz domu, jak i tych w ogrodzie czy na balkonie.

Nawożenie nawozami bogatymi w minerały

Nawożenie to jedna z najważniejszych czynności pozwalających na pielęgnację roślin wiosną i sposób na posiadanie pięknej, bujnej roślinności i szybko rosnących kwiatów w sezonie letnim.

Płynne nawozy bogate w azot, fosfor i potas po wymieszaniu z wodą do podlewania są niezbędnym elementem odżywiania roślin domowych, poprzez dostarczanie składników odżywczych niezbędnych do intensywnego wzrostu.

Zwiększenie częstotliwości podlewania

Rosnące temperatury powodują, że woda wyparowuje szybciej niż w zimie.

Zaleca się podlewanie roślin co najmniej raz w tygodniu, w zależności od rodzaju rośliny, unikając zastoju wody, który mógłby spowodować gnicie korzeni.

Utrzymywanie wilgotnej gleby przy dobrej pogodzie służy zapewnieniu roślinie odpowiedniego odżywienia i sprzyja procesom wegetacyjnym.

Przesadzanie roślin

Pielęgnacja roślin wiosną oznacza stworzenie im odpowiednich warunków do wzrostu i życia w odpowiednim środowisku.

Przesadzanie jest niezbędne, gdy pojemnik staje się zbyt mały i korzenie oraz inne części rośliny nie mają miejsca do swobodnego wzrostu.

Przesadzanie należy wykonywać ostrożnie, używając większego pojemnika niż poprzedni, ziemi doniczkowej odpowiedniej dla danego rodzaju rośliny i dbając o to, by nie uszkodzić korzeni.

Warunkiem utrzymania roślin w dobrym stanie i zapewnienia im intensywnego wzrostu jest umieszczanie ich w miejscach, w których temperatura i oświetlenie najlepiej odpowiadają ich potrzebom.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart