Jak prawidłowo podeprzeć roślinę? | Plantastick
blank

Jak prawidłowo podeprzeć roślinę?

Kupiłeś idealną podpórkę, jednak zastanawiasz się jak zainstalować ją w doniczce swojej rośliny? Cały proces może wydawać się dość skomplikowany, jednak w rzeczywistości wszystko jest bardzo proste. Przygotowaliśmy krótki przewodnik, z którym w prawidłowy sposób zamontujesz każdą podpórkę.

Krok pierwszy: przygotuj swoją roślinę

Oczyść górną część gleby, sprawdź pędy i korzenie, pozbądź się suchych i zmarnowanych liści. Zlokalizuj główne pędy — to właśnie one potrzebują największego wsparcia.

Kiedy montujesz podpórkę przy okazji przesadzania rośliny, dokładnie oczyść jej korzeni z ziemi i delikatnie oddziel je od siebie. Umieszczenie podpórki w centralnej części doniczki, między korzeniami, pozwoli Ci dać maksymalne wsparcie Twojej roślinie.

Krok drugi: wybierz miejsce dla podpórki

Najlepszy moment na instalowanie nowej podpórki to czas, w którym planujesz przesadzać swoją roślinę. Dzięki temu zyskasz pewność, że podstawa podpórki najlepiej zintegruje się korzeniami Twojej rośliny.

Jednak spokojnie, w przypadku montowania podpórki bez przesadzania również możesz zrobić to bez większych problemów, jednak musisz o wiele bardziej uważać na to, aby nie uszkodzić korzeni rośliny.

W przypadku przesadzania — dokładnie oczyść korzenie rośliny, osadź ją w nowej doniczce i właśnie w tym momencie wybierz miejsce, w którym będzie znajdować się Twoja podpórka. W zależności od modelu podpórki możesz umieścić ją pośrodku rośliny (podpórki o geometrycznych kształtach, owalne) lub jako wsparcie od tylnej strony głównej łodygi (paliki).

Kiedy montujesz podpórkę do rośliny, której nie przesadzasz najlepiej usytuować ją z tyłu lub po bokach rośliny. Dzięki temu zminimalizuje ryzyko przebicia korzeni.

Krok trzeci: dokładnie osadź podpórkę w ziemi

To najważniejszy moment! Niezależnie od tego, jak wytrzymała będzie Twoja podpórka, jeżeli dobrze nie osadzisz jej w podłożu, nie będzie spełniać swojej funkcji. Umieść podpórkę do roślin w doniczce i dokładnie obsyp ją ziemią. Mocno wbij podpórkę w podłoże i upewnij się, że będzie w stanie stabilnie utrzymać Twoją roślinę.

Krok czwarty: zintegruj podpórkę z rośliną

Twoja pnąca roślina z czasem sama zobaczy, że podpórka jest jej wsparciem i z całą pewnością w naturalny sposób zacznie się po niej wspinać. Jednak początkowo musisz jej pomóc. W delikatny sposób owiń swoją roślinę wokół podpórki. Zacznij od głównych pędów i prowadź je od samego dołu w górę podpórki.

Większe i cięższe łodygi przywiąż do palika. Możesz wykorzystać do tego sznurek, jednak lepszym rozwiązaniem będą specjalne rzepy, które nie uszkodzą delikatnych struktur rośliny.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart