Jak dobrać odpowiednie podłoże do rośliny? - Plantastick
blank

Jak dobrać odpowiednie podłoże do rośliny?

Wybór odpowiedniej i dobrej jakościowo ziemi doniczkowej to bardzo ważna kwestia dla prawidłowego wzrostu naszych roślin. Często wielu z nas chętnie kupuje niskiej jakości podłoża do roślin doniczkowych z uwagi na przyciągająco niską cenę. Równie często po to, aby posadzić w nich rośliny warte dziesiątki lub setki złotych.

Co się bardziej opłaca? Dowiedzmy się jak dobrać odpowiednie podłoże do rośliny.

Wybór ziemi do doniczek — czym są podłoża?

Gleba doniczkowa, zwana bardziej poprawnie „podłożem”, jest wręcz fundamentalnym czynnikiem warunkującym prawidłowy wzrost naszych roślin. Jest ona głównym środowiskiem, w którym korzenie naszych roślin mogą się rozwijać i z którego będą czerpać zasoby odżywcze niezbędne do wegetacji, wzrostu i kwitnienia.

Dobrze dobrane podłoże do roślin musi w szczególności spełniać trzy podstawowe cechy:

  • gromadzenie i zatrzymanie wody na odpowiednio dobranym poziomie bez sprzyjania procesom gnilnym;
  • dostarczanie roślinom składników odżywczych (przynajmniej w początkowym okresie);
  • utrzymywanie swoich właściwości wraz z upływem czasu.

Oprócz tego podłoże do roślin musi posiadać:

  • odpowiednie pH, które będzie różne dla poszczególnych gatunków roślin;
  • optymalną zdolność wymiany kationów, dzięki czemu składniki odżywcze i sole mineralne mogą być uwalniane stopniowo;
  • dostosowane stężenie soli mineralnych;
  • odpowiednią porowatość zapewniającą cyrkulację powietrza wokół korzeni;
  • retencję wody dostosowaną do rodzaju uprawianych roślin, aby zapewnić odpowiednią dostępność wody;
  • materię organiczną, która nadaje prawidłową strukturę podłożu.

Podłoża uprawowe, które znajdziemy na rynku, nie zawierają tylko jednego składnika, ale są tak naprawdę mieszanką różnych struktur i substancji. Wynika to z faktu, że niektóre rośliny mają specjalne wymagania, które są zróżnicowane w zależności od konkretnych gatunków.

Dotyczy to na przykład roślin kwasolubnych, które wymagają niższego pH, sukulentów, które potrzebują bardzo drenującego podłoża z dobrym udziałem piasku, czy storczyków, które potrzebują podłoża opartego na korze.

Co znajduje się w podłożu dla roślin doniczkowych?

Wbrew powszechnemu myśleniu, w worku z ziemią doniczkową nie ma „ziemi”.

Sprawdzając listę składników na etykiecie, możemy natrafić na torf, włókna kokosowe lub drzewne, przekompostowane zielone i/lub suche materiały roślinne, korę, substancje obojętne (piasek, perlit itp.) oraz nawozy naturalne (obornik itp.) lub chemicznie zsyntetyzowane nawozy, substancje wspomagające itp. Jednak nie ziemię.

Jakie podłoże dla mojej rośliny?

Tutaj odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna. W jednym podłoży Twoja ulubiona monsterka będzie rosła „jak na drożdżach”, a w tym samym Twój sukulent zmarnieje.

To jaką ziemię wybrać zależy od potrzeb konkretnego gatunku rośliny, który będzie w niej rosnąć. Zanim zamówisz kilogramy jednego rodzaju podłoża, dobrze zorientuj się jakie wymagania mają Twoje okazy.

Unikaj eksperymentowania

Na niektórych stronach ogrodniczych możemy znaleźć „przepisy” na wykonanie własnej ziemi doniczkowej dla roślin. Jednak dawkowanie poszczególnych składników nie jest takie proste, a ryzyko popełnienia błędów jest bardzo duże. Nieprawidłowo skomponowane podłoże skutkuje chorymi roślinami lub ich nieprawidłowym wzrostem.

Lepiej kupić dostępne na rynku gleby doniczkowe, które są naukowo i przemysłowo przystosowane bezpośrednio dla każdego rodzaju roślin: rośliny kwasolubne, rośliny kwitnące, storczyki, kaktusy, monstery itp.

Ponadto torf jest elementem „żywym” i jego skład może się stale zmieniać. Producenci podłoży do roślin monitorują pH i inne kluczowe parametry na wszystkich etapach produkcji, aby mieściły się one w normach uznanych za odpowiednie dla konkretnej uprawy, w której wykorzystuje się podłoże.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart