Jak dobrać odpowiednią doniczkę do rośliny? - Plantastick
blank

Jak dobrać odpowiednią doniczkę do rośliny?

Twoje rośliny potrzebują nie tylko odpowiedniego nasłonecznienia, wilgotności czy podpórki, ale również odpowiedniej doniczki. Musisz dostosować ją do rozmiaru swojej rośliny. Zobacz, jak odpowiednio ją dobrać.

W jakiej doniczce najlepiej rosną kwiaty?

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, musisz widzieć, że wpływ na rozwój twoich kwiatów oraz na ich dobrą kondycję ma wielkość doniczki. Wraz z jej wzrostem, wypuszczaniem kolejnych liści i kwitnieniem zmienia się rozmiar rośliny oraz jej systemu korzeniowego, a za tym idzie także zmiana jej wymagać związanych z podłożem. Dlatego, dopóki roślina nie osiągnie swojego ostatecznego rozmiaru, musisz zmieniać jej doniczkę.

Jedne z najlepszych doniczek, w których możesz trzymać swoje rośliny to donice terakotowe. Cechują się porowatą strukturą, dzięki której ścianki mogą oddychać. Sprawia to, że łatwiej unikniesz przelania i rozwoju chorób. Ponadto takie donice dobrze radzą sobie ze zmianami temperatury. Powoli się nagrzewają lub chłodzą, co pozytywnie wpływa na system korzeniowy.

Jak dużo musi być doniczka?

Rozmiar doniczki musisz dostosować ściśle do rozmiaru rośliny. Ważne jest, aby głębokość doniczki pozwalała na zakrycie systemu korzeniowego w ziemi. Wybierz głębszą o 2 centymetry, gdy potrzebny będzie drenaż.

Zwróć uwagę na to, że duże rośliny doniczkowe muszą mieć większe donice, ponieważ ich system korzeniowy jest bardzo rozwinięty i głębszy niż ten w niewielkich roślinach.

Jeśli zakupiłeś nową roślinę i chcesz ją przesadzić, pamiętaj o tym, aby na samym początku dokładnie sprawdzić jej korzenie, a dopiero później dobrać odpowiednio dużą osłonkę. Uznaje się, że warto wybierać doniczkę o 2-3 centymetry większą od tej starej.

Doniczki i ziemia, w których są sprzedawane rośliny, raczej im nie służą, dlatego zawsze warto przesadzać nowo zakupioną roślinę. Podłoże, w którym są trzymane w sklepie, jest ubogie w składniki odżywcze, a same doniczki są za małe, ponieważ służą głównie do transportu rośliny do domu. Dlatego decydując się na taki zakup, dobierz dla niej od razu nową osłonkę i odpowiednie podłoże.

Wybieraj doniczkę większą o 5-10 centymetrów większą od poprzedniej, gdy przesadzasz już kilkuletnie rośliny. Doniczka przy dużych i wysokich okazach musi także zapewniać odpowiednią stabilność. Tutaj kieruj się zasadą, aby osłonka stanowiła ⅓ wysokości rośliny.

Czy doniczka może być za duża?

To, że doniczka może być za mała, jest oczywiste, jednak często występują wątpliwości, czy może działać to w drugą stronę. Czy można kupić za dużą doniczkę? Odpowiedzieć to: tak. Zbyt duża osłonka spowoduje, że roślina będzie rozbudowywać system korzeniowy, zamiast rozwijać kwiaty, łodygę i liście.

Jak wybrać rozmiar doniczki?

Aby dostosować doniczkę do swoich roślin, musisz wiedzieć, jak dobrze zmierzyć jej rozmiar. Mimo wszystko jest do dość proste. Standardowe doniczki powinny być węższe u dołu, a szersze u góry oraz tak samo głębokie, jak szerokie.

Średnice mogą mieć wymiary od 12 do nawet 45 centymetrów. Głębokość zmierzysz od jej górnej krawędzi do podstawy. Musi ona być równa średnicy. Średnice z kolei zmierzysz przy brzegu i będzie ona równa głębokości.

Czy w doniczce powinien znaleźć się odpływ?

Jeśli masz wybór, zawsze lepiej postawić na donice z odpływem. Dzięki niemu nadmiar wody spłynie swobodnie na podstawkę. Podłoże będzie stopniowo wchłaniać nadmiar, a tobie ułatwi to zrozumieć, ile tak naprawdę twoja roślina potrzebuje w danym momencie wody.

Zadbać o rośliny może każdy, nawet niewprawiony ogrodnik. Wystarczy tylko, że będziesz stosować się do zasad i wymogów danego gatunku, jak na przykład do zasad wyboru odpowiedniej doniczki.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart