Dlaczego warto posiadać monstery? - Plantastick
blank

Dlaczego warto posiadać monstery?

Wszyscy znamy ją pod nazwą Monstera — ta fantastyczna roślina, która obecnie staje się bardzo popularna w aranżacji wnętrz, jest w rzeczywistości rośliną, która w botanicznym świecie należy do rodziny filodendronów.

Doskonale wiemy, że jest ona bardzo popularna, jednak co kryje się za jej dziwacznymi liśćmi? Opiszmy je nieco bardziej szczegółowo!

Trochę ciekawostek

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że przydomek „Monstera” został nadany tej roślinie przez francuskiego botanika Adansona w 1763 roku i odnosi się zarówno do wyglądu liści, jak i ich wielkości. Kiedy rosną, z pierwotnego kształtu „serca” pękają i przybierają bardzo dziwny, niemal monstrualny wygląd, osiągając nawet metr szerokości! Czasami te pęknięcia pochodzą ze środka, ale nie dochodzą do krawędzi liścia, tak że liść wygląda, jakby miał w sobie dziurę.

Jeśli chcemy być bardziej szczegółowi, dokładna nazwa tej popularnej rośliny brzmiałaby Philodendron Pertusum — ten drugi łaciński przymiotnik oznacza „przebity”.

W krajach Ameryki Środkowej, gdzie Monstera osiąga wysokość 6-7 metrów, jest uważana za boska, a jej liście  wykorzystywane są jako „wachlarze” do odpędzania złych duchów podczas niektórych ceremonii religijnych.

Czy kiedykolwiek zgadlibyście, że ten Philodendron jest pnączem? Kiedy jest dorosły, jego korzenie powietrzne stają się bardzo efektowne (w naturze rośnie w lasach deszczowych, przyczepiony do pni drzew) do tego stopnia, że w jednej donicy tworzy swego rodzaju „dżunglę”. Chociaż jest to rzadkość w uprawie pokojowej, roślina ta może kwitnąć, a nawet wytwarzać owoce, które kształtem przypominają banany, a smakiem ananasy!

Banalnie prosta uprawa Monstery

Gdzie możemy ją umieścić? Łatwo powiedzieć: praktycznie wszędzie. Monstera ma to do siebie, że jest jedną z roślin pokojowych, które dobrze rozwijają się w słabym świetle. Bez problemu rośnie w słabo oświetlonych miejscach, dlatego często spotykamy ją w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak biura, bary, poczekalnie… a także w naszych domach. Weź pod uwagę, że zaleca się nawet trzymanie tej rośliny z dala od miejsc oświetlonych w zimie. Również dlatego, że potrzebuje co najmniej 2 metrów kwadratowych przestrzeni, w przeciwnym razie, jeśli rośnie przy ścianach i oknach, cierpi i rozrasta się nieporadnie.

Jest to jednak wiecznie zielona roślina, która ma niewielkie wymagania uprawowe i przy dobrej pielęgnacji będzie żyła nawet do 30 lat. Wystarczy utrzymywać stale wilgotną glebę (ale unikać zastoju wody) i zraszać jej liście, aby stworzyć odpowiednią wilgotność środowiska.

Roślina, która oczyszcza powietrze

Monstera jest nie tylko ozdobną rośliną wewnętrzną, bowiem jej obecność w zamkniętych pomieszczeniach sprzyja także lepszemu oddychaniu. Różne badania wykazały, że Monstera deliciosa jest w stanie pochłonąć do 80% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, w szczególności formaldehydu (znajdującego się na przykład w farbie do mebli) i benzenu (dym papierosowy i spaliny samochodowe).

Jest to prosty, ale niewiarygodnie skuteczny mechanizm: ma na liściach maleńkie otwory (niewidoczne dla naszych oczu), przez które toksyczne substancje są „wychwytywane”, unieszkodliwiane i gromadzone w ścianach komórkowych. W istocie Monstera i wiele innych roślin działają jak prawdziwe naturalne filtry, zatrzymując w sobie wszystko, co szkodliwe.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart