Choroby roślin doniczkowych | Plantastick
blank

Choroby roślin doniczkowych

Aby Twoja domowa kolekcja zachwycała Cię każdego dnia, musisz mieć świadomość zagrożeń, jakie czyhają na Twoje rośliny. Najlepszym sposobem zapobiegania jest częste czyszczenie i sprawdzanie liści oraz ścisła obserwacja stanu zdrowia roślin domowych.

Podczas gdy niektóre choroby roślin doniczkowych mogą być związane z niewłaściwą pielęgnacją, zdarza się, że winowajcą złej kondycji roślin są ataki owadów. Jeżeli zauważyłeś oznaki choroby, nie rozpaczaj! Obejrzyj dokładnie swoją roślinę oraz wszystkie inne okazy w swoim domu i zacznij działać. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie ze szkodnikami i w wielu przypadkach można je całkowicie wyeliminować, a roślinom przywrócić pełnię zdrowia. Jak jednak określić, który szkodnik atakuje, od czego zacząć próby ich zwalczania, i jak skutecznie zwalczać choroby roślin doniczkowych?

Ziemiórki

Chociaż ziemiórki są dość irytujące, dorosłe osobniki na ogół nie powodują uszkodzeń roślin. Te owady składają jaja w glebie, a larwy wylęgają się i trawią materię organiczną. Niekiedy na obecność tego szkodnika, roślina może reagować ogólną słabą kondycją i plamami na liściach. Pozbycie się ich na dobre wymaga zabicia zarówno osobników dorosłych, jak i larw, w celu przerwania cyklu rozwojowego.

Czego szukać?

  • Małe czarne lub ciemnobrązowe latające owady krążące wokół rośliny
  • Widoczność owadów podczas podlewania
  • Małe larwy w ziemi lub w podkładce pod doniczką
  • Plamy na liściach

Jak z nimi walczyć?

Ziemiórki uwielbiają wilgotne warunki, dlatego walcząc z tym szkodnikiem, postaraj się ograniczyć podlewanie. Pamiętaj jednak, żeby nie doprowadzić do uschnięcia rośliny. Zastosuj specjalne lepy, które pomogą Ci wyłapać dorosłe owady. Produkty zawierające naturalny pestycyd bakteryjny Bacillus thuringiensis var. israelensis, mogą pomóc Ci zwalczyć larwy i są nietoksyczne dla ludzi i zwierząt domowych.

Przędziorki

Przędziorki nie zawdzięczają swojej nazwy, tylko dlatego, że tworzą pajęczyny. W rzeczywistości są spokrewnione z pająkami i kleszczami. Na szczęście są tak małe, że ledwo je widać gołym okiem i nie mają skłonności do kąsania ludzi. Jednak przędziorki żerują na spodniej stronie liści, dlatego możesz zobaczyć beżowe plamki.

Czego szukać?

  • Drobne beżowe kropki pokrywające liście
  • Drobne pajęczyny na liściach i łodygach
  • Żółknięcie i opadanie liści

Jak z nimi walczyć?

Zmyj z rośliny widoczne owady i pajęczyny, używając do tego wody z mydłem. Możesz również przetrzeć roślinę spirytusem. Przędziorki lubią ciepłe, suche warunki i często pojawiają się, gdy jesienią w pomieszczeniach zaczyna działać ogrzewanie. Zraszaj rośliny, aby zwiększyć wilgotność. Jeśli nadal widzisz dorosłe osobniki, a roślina wciąż jest w słabej kondycji, zastosuj specjalny środek owadobójczy.

Mszyce

Zapewne widziałeś mszyce na zewnętrznych roślinach, ale czy wiesz, że mogą one również atakować rośliny domowe? Są to owady o delikatnych korpusach, które wysysają z liści soki bogate w składniki odżywcze, co sprawia, że roślina traci wigor.

Czego szukać?

  • Pomarszczone lub zwinięte liście
  • Lepkie pozostałości
  • Zbiorowiska małych szarych, czarnych lub półprzezroczystych zielonych owadów, zwłaszcza na spodniej stronie liści.

Jak z nią walczyć?

W celu usunięcia owadów delikatnie umyj liście rośliny wodą z mydłem lub przetrzyj je spirytusem. Możesz również spróbować spryskać roślinę specjalnym środkiem owadobójczym. Jeśli problemy z mszycami nie ustępują, konieczne może być zastosowanie środków owadobójczych, którymi podlewa się roślinę, dzięki czemu mogą zadziałać na szkodniki od wewnątrz.

Wciornastki

Wciornastki to maleńkie, uskrzydlone owady, które trudno dostrzec gołym okiem. Dorosłe osobniki mogą być czarne lub brązowe, ale larwy są często białe lub jasnozielone. Przebijają zewnętrzną warstwę liści roślin i wysysają z nich niezbędne do funkcjonowania soki.

Czego szukać?

  • Maleńkie białe lub brązowe owady, przesuwające się wzdłuż liści
  • Plamiste, brązowe lub srebrne przebarwienia na roślinie
  • Żółknących lub blednących liści
  • Małych czarnych odchodów

Jak z nimi walczyć?

Opłucz liście i łodygi rośliny delikatnie pod bieżącą wodą lub użyj rozpylacza z wodą i miękkiej szmatki, aby spryskać i wytrzeć liście. Powtarzaj tę czynność cyklicznie, co około 2-3 dni, do momentu, aż nie będziesz w stanie zaobserwować ani jedno dorosłego osobnika. Uważaj, aby w ten sposób nie przelać rośliny. W przypadku większych inwazji, a także w celu wyeliminowania larw i jaj w glebie, możesz zdecydować się na zastosowanie specjalnego środka owadobójczego, który wsiąka w glebę i jest wchłaniany do samej rośliny, zatruwając wciornastki podczas żerowania.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Shopping Cart